Atentie la ce cumparati de la YO6ANZ !

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO3LY
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 12, 2012 3:31 pm
Contact:

Atentie la ce cumparati de la YO6ANZ !

Mesajde YO3LY » Sâm Ian 20, 2024 10:05 am

Am cumparat de curand, de la Dnul Marin Nanu, un ceas " EXCELENT,pentru radioamatorii pretentiosi!" ...

link anunt : https://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=212581&a=1

Am primit un ceas defect,cu mecanismul crapat ,ars cu letconul in diverse locuri ,foarte mult adeziv folosit,...Bateria nu poate fi introdusa in locasul ei fara a sparge carcasa mecanismului(deja crapata !)...lipsa capacul de la locasul bateriei...

Am platit 200lei(transport inclus) pe un ceas nefunctional !

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Atentie la ce cumparati de la YO6ANZ !

Mesajde yo3gh » Dum Ian 21, 2024 5:54 pm

Buna ziua, eu stiu acest tip de ceas, am vazut ca pe multe sites preturile sunt mari , de ex aici: https://www.clockclinic.co.uk/product/k ... tel-clock/ , ma gandesc ca pretul de 150 lei din anunt trebuia sa va dea de gandit si sa cereri poze ca sa vedeti estetica. Asta nu inseamna sa nu rediscutati cu vanzatorul despre calitatea obiectului vanzarii.

Numai bine
Dan yo3gh

YO3LY
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 12, 2012 3:31 pm
Contact:

Re: Atentie la ce cumparati de la YO6ANZ !

Mesajde YO3LY » Dum Ian 21, 2024 7:48 pm

Salut Dan !

Nu este chiar ceasul din link-ul postat de tine ,este un model inferior cu baterie...cel din link este mecanic...

Mi-a trimis poze dar f intunecate ,in poze parea OK...

Nu imi mai raspunde la mesaje ...asa ca...

Subiect inchis ,raman cu paguba !


Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Atentie la ce cumparati de la YO6ANZ !

Mesajde yo3fhm » Joi Ian 25, 2024 12:33 am

YO3LY scrie: Nu imi mai raspunde la mesaje ...asa ca...
Subiect inchis ,raman cu paguba !

Foarte rau. Eu l-as fi cautat, personal. Si nu la telefon! 8-)
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO6ANZ
Mesaje: 3
Membru din: Vin Sep 15, 2017 10:22 pm
Contact:

Spre YO3LY... DREPT LA REPLICA

Mesajde YO6ANZ » Joi Feb 08, 2024 2:24 pm

Pentru cei care mai vand pe radioamator.ro analizati cumparatorul si eventual cereti referinte din zona lui de activitate.Faptul ca intervin la cateva zile de la postarea lui YO3LY nu inseamna ca imi recunosc vreo vina. NU.NU.
Nu ajungeam aici daca primeam un telafon si problema se rezolva altfel.

Mesajul, e-Mail-ul de mai jos l-am trimis la cateva persoane din YO3 inclusiv celor care au rapuns postarii lui YO3LY
Deci:

Buna ziua D-le Baciu....Buna ziua D-le Cezar.
Sunt YO6ANZ din BRASOV. Nu vreau sa va rapesc prea mult din timpul Dv. dar vin cu rugamintea (va rog f, mult) de a ma asculta, In legatura cu problema iscata intre mine si YO3LY la care corect, a-ti punctat si Dv. Cu totii in timpul vietii acumulam experienta si lucruri de care la un moment dat intr-un fel sau altul ne debarasam de ele.
De la bun inceput tin sa va spun ca am 84 de ani si departe de mine gandul de a pacali pe cineva..Asa se face ca in Decembrie trecut, am pus la vanzare acel ceas (SUNT SI CEASORNICAR) cumparat acum 3-4 ani din targul de vechituri (talcioc) cu 150 de lei. Face ...nu face, mi-a placut, stiind ce OBIECT RAR este, la care multi nu prea pricep, am dat banii fiind-ca l-ar fi cumparat altcineva si mi-ar fi parut rau dupa aceia. Buuuun. Am primit acel telefon de la D-l ZANFIR, la care in acel moment am si glumit pe tema asta stiind ca ZANFIR se scrie cu M nu cu N.Foarte clar mi-a spus ca el e cu N. Ma rog asa o fi prin Italia dupa numele care le poarta. I-am aratat prin telefon (w-app) ceasul ca este un KIENZLE Quartz perfect functional,si nu a avut nici-o obiectie, la pret plus transport si returnarea banilor ramburs. I-a placut spunandu-mi ca are peste 40 de ceasuri (!?) in colectie sa-l fac pachet si sa-l trimit el asteptand data de 30.01 cand trebuie sa-i soseasca, cumparat un FTdx-101D sau MP. Pe 17.01 dupa primirea banilor i-am telefonat multumindu-i frumos pentru ramburs 150 lei ramand sa cumpere tot de la mine un trs FTM-400XDR cu sursa cu tot 13,8v/29A cu 1600 de lei.
Ieri seara 05.02 la ora 20 am citit (!!) ce a scris despre mine si comentariile Dv. YO3GH si ale lui YO3FHM la care imediat i-am dat de cateva ori telefon refuzand sa-mi raspunda. Azi 06.02 am cerut la DIGI sa-mi parvina prin e-Mail o copie a convorbirilor mele de dupa data de 17.01 dovedind ca nu am primit nici-un telefon de la 3LY. Mai jos va trimit acele 3 poze din telefon facute cu acea ocazie si pe care le-am trimis si lui. Sper ca sunt destul de clare ....nu cum afirma ca sunt foarte intunecate si cu urme de letcon si adeziv..Va cer scuze daca v-am deranjat. Cu stima MN.

PS. Recunosc ca nu are capac in spate la baterie. Ceasul eSte de fabricatie recenta ..(la moda actuala, cu baterie) nu se mai fabrica mecanice. Rog pe YO3LY sa-mi faca dovada ca dupa data de 17.01 cand i-am multumit de primirea banilor (150 lei) am fost sunat la telefon pana in 05.02.2024.
Fişiere ataşate
20240116_122637.jpg
20240116_122618.jpg
20240116_122556.jpg

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Atentie la ce cumparati de la YO6ANZ !

Mesajde yo3gh » Lun Feb 12, 2024 2:47 pm

Buna draga domnule. Am inteles, multumim ptr detalii. Cel mai bine este sa rezolvati impreuna mica neintelegere, daca vede acest post o sa va caute si totul se rezolva .
Numai bine
Dan

YO6ANZ
Mesaje: 3
Membru din: Vin Sep 15, 2017 10:22 pm
Contact:

Re: Atentie la ce cumparati de la YO6ANZ !

Mesajde YO6ANZ » Joi Feb 15, 2024 11:28 pm

Buna ziua/seara D-le DAN.

Va rog sa ma scuzati ca reiau relatarea Dv. dupa trei zile revenind cu unele aspecte. Asa imi dicteaza mie logica. Spone-ti ca "Cel mai bine este sa rezolvati impreuna mica neintelegere".Nu D-le DAN. E TARZIU. Cel mai bine ERA ...dar din momentul primirii pachetului pana ce am confirmat primirea banilor..17.01 si postarea 20.01 au trecut 5 zile.
Dar dansul, YO3LY, a preferat sa procedeze ca intr-"O SCRISOARE PIERDUTA" stiti de cine, dand fuga la ziar cu postarea.
In fine: Nu vreau sa mai continui...Nu ma consider cu nimic vinovat...a avut la dispozitie 5 zile sa ma contacteze. Procedand in felul acesta consider ca s-a discreditat singur in fata colegilor si a prietenilor radioamatori. 73 de MN.

PS.In decursul anilor ca radioamator (1965..prezent) prin mana mea au trecut majoritatea, ca noi, statiile: TS-570..IC-756P3..IC-820H..IC-910H..FT-450..IC-7300 plecand in diverse locuri prin tara si nu am primit nicio nemultzumire si acum pentru nimica toata primesc acel repros.
Asa ca: Aveti grije daca vinde-ti ceva lui YO3LY,-

YO3LY
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 12, 2012 3:31 pm
Contact:

Re: Atentie la ce cumparati de la YO6ANZ !

Mesajde YO3LY » Dum Feb 18, 2024 7:15 pm

Ceas excelent pentru radioamatorii pretentiosi!

Ce nu apare in pozele trimise de YO6ANZ:

Vedeti in attach!

Nu spuneti adevarul cand afirmati ca nu ati fost instiintat despre deficientele constatate,...

daca doriti postez aici conversatia cu Dvoastra avuta pe whatssapp...

Ati fost instiintat de primirea coletului pe data de 18 Ianuarie la ora 19:58...

Ati fost instiintat despre deficientele constatate la cesul primit ,pe data de 18 Ianuarie la ora 21:17min...

M-ati sunat ca sa ma injurati...dupa aceia nu v-am mai raspuns deoarece ma sunati incontinuu cu zeci de apeluri zilnic...

V-am blocat!

Sa aveti o viata cat mai frumoasa !
Fişiere ataşate
1708275173222.jpg
1708275173184.jpg
1708275173066.jpg
1708275173025.jpg
1708275172986.jpg
1708275172947.jpg
1708275172908.jpg
1708275172869.jpg
1708275172787.jpg

YO6ANZ
Mesaje: 3
Membru din: Vin Sep 15, 2017 10:22 pm
Contact:

Re:Atentie la ce vinde-ti lui YO3LX.

Mesajde YO6ANZ » Mar Feb 20, 2024 1:25 am

Atentie la ce vinde-ti lui YO3LX.

Rasturnari de situatia se mai intampla prin footbal sau alte sporturi...dar in radioamatorism vad ca unii la noi mai incearca sa para ce nu sunt si atunci inventeaza. Poate va mai aduce-ti aminte, pe vremuri era o papusa, numita "HOPA MITICA" care ori-cum i-l rasturnai cadea in picioare. E, asta vrea sa para YO3LY,e slab in intrigi, dar scrie.
Singurele telefoane pe care le-am dat au fost in seara zilei de 05.02 si nu am mai insistat stiind clar ca nu o sa raspunda la prostiile scrise. Din data de 08.02,pana in 18.02,au trecut 10 zile timp in care a incercat sa slutzeasca acel mecanism. Pacat....mare pacat. Mariti si analizati pozele. De injurat ..eu nu am in lexic asa ceva.
Cand m-am rebotezat in ISRAEL in apa raului "IORDAN"in locul unde a fost botezat si "ISUS", preotul de la Patriarhie si de la Asezamantul romanesc de la IERICHON, (JERICHO) ne-a indemnat sub juramant sa nu mintzitzi,si alte povetze.
La catolici nu se cere asa ceva. Asta-i deosebirea. Asa-i, D-le ZANFIR ANTONIO RICARDO.
D-ta mi-ai spus ca ti-ai vizitat bunicii nu de mult timp in Italia....Seara buna.

PS. Alta data cand postezi ceva ,gandeste de 2-3 ori, faima se poate transforma in....


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori