Anunturi sau nesimtire...?

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO9IRF » Mar Noi 20, 2012 12:06 am

Singura solutie pe care o vad eu pentru a putea controla sectiunea cu efort redus din partea administratorului e sa apara o forma de logare; cea mai simpla ar fi ca dupa postarea anuntului autorul sa primeasca un email cu un link de confirmare, pe care daca nu il apasa anuntul nu apare pe site. Astfel se poate limita numarul de anunturi postate de un singur utilizator fara un deranj prea mare, si se pot configura diverse alte metode de control.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1008
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde n2yo » Mar Noi 20, 2012 12:41 am

Procesul sugerat nu ar face decat sa intarzie postarea anunturilor si sa reduca numarul lor. Din proprie experienta am observat ca mesaje de confrimare care contin un link de activare si au originea de pe acest site sunt deseori calificate spam si puse in carantina in Junk mailbox. Multi utilizatori de buna credinta nu vor sti ce sa faca pentru a-si vedea anuntul publicat. Pe de alta parte cei care incalca regulile cu buna stiinta isi vor crea de fiecare data o alta adresa email cu unica intrebuintare, dureaza 1-2 minute acest proces la Yahoo Mail, asa ca se vor "loga" de fiecare data ca un nou si impecabil utilizator.
Cert este un lucru - o data ce numarul de anunturi zilnice depaseste o anumita cantitate critica, afisarea lor amestecata incepe sa nu mai aiba sens, pentru ca dinamica paginii este prea mare si urmarirea anunturilor anevoioasa. Ce ar fi de pilda daca eBay ar afisa amestecat toate licitatiile in prima pagina? Sau Craigslist? Sau Okazii.ro? Probabil solutia va fi afisarea paginii cu categorii, in care sunt trecute intre paranteze cate anunturi au aparut in ultimele 24 de ore, urmand ca cei care doresc sa citesca anunturi sa aleaga acele categorii favorite, urmand sa schimbe categoria rapid cu un simplu clic din orice pagina de anunturi.

73s de Ciprian N2YO

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO9IRF » Mar Noi 20, 2012 1:10 am

Cred ca apreciezi gresit, e cea mai activa sectiune de vanzari/cumparari pentru radioamatorii romani, procentul celor care ar renunta sa puna anuntul doar pentru ca trebuie sa faca un pas suplimentar simplu cred ca ar fi infim, iar cei pe care i-ai pierde ar fi cei despre care se plange lumea pe aici, cu 30 anunturi diferite cu diverse maruntisuri. Cat despre facut mereu alte adrese de email pentru anunturi, chiar daca nu iti pare e un filtru foarte eficient pentru majoritatea celor cu anunturi multiple, vor prefera sa puna toate produsele in acelasi anunt decat sa faca alte adrese de email si apoi sa le verifice periodic pentru mesaje de la clienti.

Ideea cu afisarea listei de categorii ca pagina de start pentru sectiunea de anunturi e insa eleganta, chiar si cu numarul de anunturi de acum ar fi mult mai placuta decat actuala forma. Nu te scapa de spamarea categoriilor respective, dar macar dispare intelesul nociv de a avea anuntul pe prima pagina.

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo9gly » Mar Noi 20, 2012 5:15 am

yo2dno scrie:@9gly: Inca odata, nu cred ca n-ai inteles. Si totusi militezi pentru labartarea cite unui user cu multianunturi monocomponenta. Eu nu pun anunturi, asa ca pledoaria mea nu e pro-domo. Tu ?

P.S. N-ai vrea mai bine sa schimbam un control prin 80 m ?


Nu pun anunturi, doar le citesc, insa reusesc asta fara prea mare efort .


P.S. 144.300 ?

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo2dno » Mar Noi 20, 2012 1:58 pm

@9gly: Nici eu n-am dificultati de citire, dar alta era tema.

P.S. 144.300 ? Nu prea e propagare. Mai bine 436.795/145.850.

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo9gly » Mar Noi 20, 2012 9:04 pm

yo2dno scrie:@9gly: Nici eu n-am dificultati de citire, dar alta era tema.

P.S. 144.300 ? Nu prea e propagare. Mai bine 436.795/145.850.


Aici este.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori