Confuzii intre DL si Z2?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Confuzii intre DL si Z2?

Mesajde YO4BKM » Vin Aug 11, 2023 2:47 pm

Buna,
S-a mai intamplat la cineva?
Abia am urcat logurile de azi pe platformele pe care le folosesc (eQSL, QRZ.COM, QRZCQ.COM si LoTW) si m-a surprins o eroare aparuta pe QRZ.COM. La statia DL6UCK apare Zimbabwe si drapelul acesteia in loc de Germany, cum apare la celelalte trei statii din Germania. Pe QRZCQ.COM nu apare explicit entitatea, dar la DL6UCK apare drapelul Germaniei. Pe eQSL nu am primit confirmarea, dar in OutBox se identifica corect numele, entitatea si adresa. Pe LoTW nu apare entitatea decat cand va fi confirmat QSO-ul.
Eroarea apare si daca schimb calculatorul, am folosit Lenovo si DELL.
Atasez copiile ecran de la QRZ.COM si QRZCQ.COM.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
DL si Z2 pe QRZ,COM.png
DL si Z2 pe QRZCQ.COM.png
DL si Z2 pe QRZCQ.COM.png (29.12 KiB) Vizualizat de 4154 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Confuzii intre DL si Z2?

Mesajde YO4BKM » Vin Aug 11, 2023 9:28 pm

Revin cu completari.
Am scris la QRZ.COM si am primit urmatorul raspuns:
Logbook location data is set by the user, not by QRZ. DL6UCK has set his logbook's location as Zimbabwe. If this is inaccurate, it is his responsibility to update his info.
Deschizand QSO-ul cu DL6UCK din logul urcat pe QRZ.COM apare ca este in Zimbabwe, atasez copie ecran. Dar este posibil acest lucru fara sa foloseasca indicativul Z2/DL6UCK? Se poate si asa? Pot conta ca am lucrat o statie din Zimbabwe?
Cautand pe QRZ.com date despre DL6UCK apare ca este in Germania, atasez copie ecran.
O concluzie este clara: QRZ.COM arata entitatea dintr-o sursa nesigura, pe cand QRZCQ.COM si eQSL folosesc lista ITU.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
DL6UCK in log.png
DL6UCK in QRZ.png
DL6UCK in QRZ.png (140.1 KiB) Vizualizat de 4089 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Confuzii intre DL si Z2?

Mesajde YO4BKM » Sâm Aug 12, 2023 7:29 pm

@YO6EX,
Ma steptam sa arati ceva ce nu stiam. daca te uiti atent la cele doua imagini din ultima mea postare vei evdea ca in cea care arata pagine de pe QRZ.COM apare ca entiate Germania, dar in cea care arata pagina care se deschide cand il selectez pe DL6UCK din logul meu urcat pe QRZ.COM apare ca entitate Zimbabwe, fara niciun drapel.
In imaginile din prima mea postare se vede ca in logul meu pe QRZ.COM este precizata entitatea Zimbabwe.
Nu folosesti QRZ.COM pentru urcarea logurilor?
Asa cuma m aratat redand raspunsul celor de la QRZ.COM, eroarea apare din cauza lui DL6UCK care a setat in logul sau entitatea Zimbabwe. Este evident ca nua veai cum sa gasesti aceasta eroare cercetand in QRZ.COM, ea apare numai la cei care au urcat logul pe QRZ.COM
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Confuzii intre DL si Z2?

Mesajde YO4BKM » Sâm Aug 12, 2023 7:53 pm

Din nefericirae am intarziat redactarea raspunsului si mi-a expirat sesiunea, inclusiv timpul de corectare. Continui acum.
Daca deschizi sectiunea QRZ Logbook in QRZ.COM (pe verde, sub indicativul celui logat) poti urca sau face diferite manevre cu logul propriu in format ADIF. Atasez pagina intreaga cu logul meu, in mesajele precedente am aratat-o numai partial.
In cazul de fata, am incadrtat cu rosu pozitia lui DL6UCK. Punctul gri din penultima coloana arata ca i-am cerut confirmarea, sunt curios daca si cum o va face. Dar este clar ca QRZ.COM arata entitatea preluand-o din surse care pot fi eronate, nu din lista ITU.
Stelutele galbene ararata legatura confirmata. dreptunghiurile albe din ultima coloana deschid, cand sunt bifate, diferite manevre.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
DL6UCK pe logul meu din QRZ.COM.png
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Confuzii intre DL si Z2?

Mesajde YO6EX » Lun Aug 14, 2023 10:30 am

Prietene,
Valabila este informatia pe pe pagina QRZ a lui DL6UCK.
Daca respectivul ar fi actionat din Zimbabwe, are fi transmis indicativul Z2/DL6UCK.
Faptul ca pe logul QRZ a aparut alt drapel decat cel German, nu insemna nimic.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Confuzii intre DL si Z2?

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 14, 2023 2:10 pm

@YO6EX,
Informatia de pe pagina QRZ.COM a lui DL6UCK nu inseamna nimic pentru mine cand ma intereseaza confirmarea legaturii cu acesta. Ori, confirmarea legaturii arata ca in imaginea atasata, am completat-o eu cu explicatii scrise in chenar pentru cine nu este obisnuit cu acest mod. Confirmarea apare in Logbook-ul lui DL6UCK, care confirma cu propria mana (si sateri) ca se afla in Zimbabwe. Raspunderea pentru acest lucru, dupa cum apare si in raspunsul pe care mi l-a trimis QRZ.COM si l-am redat mai inainte, revine lui DL6UCK. Inclusiv ca nu a folosit, daca era cazul, formula Z2/DL6UCK. Daca ai fi citit atent mesajele mele nu mi-ai fi aratat ce stiam deja.
YO6EX scrie:Faptul ca pe logul QRZ a aparut alt drapel decat cel German, nu insemna nimic.
Pe logul din QRZ.COM nu apare numai drapelul Zimbabwe ci si numele clar al entitatii, vezi pozele din mesajele mele anterioare. Numai drapelul apare pe QRZCQ.COM, o cu totul alta platforma pe care se urca logurile, nu trebuie facuta confuzie intre ele.
Prin semnalarea acestui caz atrag atentia celor interesati ca QRZ.COM foloseste pentru confirmarea QSO-urilor informatiile din Logbook-ul partenerului si nu pe cele de pe pagina QRZ.COM sau lista ITU.
Pe cand QRZCQ.COM foloseste alt mod de lucru si, cautand despre DL6UCK, am gasit ca a mai lucrat si din alte tari precum HA/DL6UCK, YO/DL6UCK, YO/DL6UCK/P.
Fişiere ataşate
Confirmarea QSO-ului cu DL6UCK.png
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori