Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
YO3DZ
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 18, 2011 11:10 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO3DZ » Sâm Ian 07, 2012 1:45 pm

Din partea lui YO3FY-Fanel Cotiga si YO3DZ-Dorin Cotiga transmitem familiei multe regrete, deoarece s-a stins un mare om, prieten si mare radioamator. Sincere condoleante.

KB6QPI
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 18, 2012 6:50 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde KB6QPI » Joi Ian 19, 2012 6:46 pm

Doresc sa ma alatur radioamatorilor romani comunicand pe aceasta cale sincere condoleante la trecerea in nefiinta a d-lui ing. Vasile Ciobanita, YO3APG. Am aflat acum cateva zile aceasta prea trista si neasteptata veste care m-a socat cu adevarat. Din pacate nu l-am cunoscut personal, ci doar prin intermediul site-ului Radioamator.ro, dar din cele citite si vazute, mi-am dat seama ca a fost un om de exceptie care si-a dedicat viata radioamatorismului si a daruit foarte mult colegilor nostri din toate generatiile prin munca pe care a depus-o cu trup si suflet si prin atitudinea sa. M-a inspirat pozitiv si m-a incurajat prin aceasta. Sunt convins ca acesta este adevaratul spirit de radioamator. Mi-am dat seama ca d-l Vasile Ciobanita a deschis larg perspectivele radioamatorismului din Romania catre orizonturile moderne ale sportului nostru.

De aceea, doresc sa propun prin intermediul site-ului Radioamator.ro, ca lucrarile Simpozionului YO 2012 de la Iasi sa fie dedicat memoriei d-lui Vasile Ciobanita, lucrari la care sa se anunte creerea unui concurs national memorial (care sa se desfasoare la data nasterii sale), in onoarea sa. Cred ca in acest fel ii vom putea pastra amintirea vie, multumi si rasplati eforturile si valoroasele sale contributii. Cred ca sufletul sau s-ar bucura.

Sincere condoleante familei si tuturor radioamatorilor YO la aceasta inestimabila pierdere!

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
de KB6QPI, Marius F. Vasile

Avatar utilizator
YO3IFZ
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 03, 2012 11:26 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO3IFZ » Joi Feb 02, 2012 2:16 pm

In memoriam Vasile Ciobanita

1 ianuarie 2012. In timp ce eram pe munte in Bucegi, o veste ma cutremura: Vasile Ciobanita a incetat din viata… Gandurile imi zboara printre amintiri, serile de proiectii din Amzei, turele si excursiile pe munte, intalnirile de la Radioclubul Bucuresti. Intotdeauna se puteau aborda tot felul de subiecte: istorie, trasee, cultura, religie, electronica. Mereu jovial, cu zambetul pe buze si vorba dulce. Cauta sa impace pe toata lumea, indiferent de postura oamenilor. A condus Clubul Floarea de Colt din Bucuresti, club fondat de Emilian Cristea. Aici, prin eforturile sale, au venit multi alpinisti de seama ai Romaniei sa-si expuna realizarile in serile de proiectii diason. Totodata a cautat sa atraga tineri in activitatea montana, realizand punti intre generatii. Mentinea si realiza o atmosfera amiabila oriunde se afla. In activitatea de radioamatorism s-a implicat semnificativ, promovand tinerii dornici de radiocomunicare, dar si scriind carti in domeniu. A fost presedintele Federatiei Romane de Radioamatorism. Pe munte fiind, am asistat cum Vasile lua legatura cu alti colegi situati in masive montane diverse. Tot pe munte, cand intalnea tineri mai blazati, ii mai descretea prin felul sau amiabil. Suporta din propriile resurse materiale diverse manifestari astfel incat ca totul sa iasa bine si lumea sa se simta excelent. In cateva cuvinte il pot caracteriza: cult, altruist, tolerant. Un adevarat model in aceste privinte.

Privesc in intuneric spre abrupturile Bucegilor. Acum cativa ani parcursesem in echipa un traseu de alpinism, iesind apoi in apropierea zonei in care ma aflam acum. Ce coincidenta stranie! Acela a fost probabil ultimul sau traseu de alpinism… Imaginile se pierd printre lacrimi.

Soarele rasare printre nori in aceeasi directie in care privisem cu o seara inainte. Pentru fiecare este loc sub Soare erau vorbele lui Vasile. Pentru noi, Vasile Ciobanita va avea intotdeauna un loc anume.

YO3IFZ Mihail Cernat

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo3jx » Joi Feb 02, 2012 4:46 pm

Cu amabila Dv. permisiune am sa inserez cateva fotografii inedite cu dragul nostru Vasile Ciobanita, YO3APG pe masura ce le relevez din arhivele electronice redescoperite. Am gasit si o fotografie alb-negtru scanata cu Vasile si subsemnatul din primii ani ai deceniului 70 dar din pacate, fiind in format . bmp nu este acceptata de programul topicului. In masura in care sunt capabil sa precizez contextul in care au fost fotografiate instantaneele, voi scrie cate ceva, altfel nu bucuram sa mai revedem pe Vasile asa cum a fost.

DCP03186.JPG
DCP03186.JPG (244.76 KiB) Vizualizat de 7599 ori


Parerea aproape unanima e ca nu vom avea un secretar general FRR care sa-i semene (la figurat) dar, cum spuneam, viata merge inainte la fel si pasiunea noastra pentru comunicare prin radio, sau chiar in direct, dupa cum se observa.

DCP_0040.JPG
DCP_0040.JPG (153.3 KiB) Vizualizat de 7599 ori


Daca intruneste aceasta initiativa de postare a amintirilor fotografice o oarecare apreciere, va urma!

YO4UQ
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:06 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO4UQ » Vin Feb 03, 2012 9:12 am

In memoriam!
Probabil una din ultimele fotografii a celui care a fost YO3APG la targul de carte GAUDEAMUS 2011
Fişiere ataşate
YO3APG.jpg
In memoriam YO3APG
YO3APG.jpg (239.54 KiB) Vizualizat de 7360 ori

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 352
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo5er » Mie Mar 12, 2014 12:07 am

yo3fuu scrie:"OOo,ce onoare,ce faci domnule?De cind nu ne-am mai vazut...ne auzim rar prin banda"
asa ma intimpina YO3APG -sau cum ii placea sa spuna pentru cine nu stia ce inseamna acest
indicativ-ca vine de la Administratia Parcuri si Gradini.Vasile Ciobanita incerca si reusea
prin stilul sau sa impace pe toata lumea,mai ales cind apareau mici conflicte(numeroase,in ultimul timp) intre radioamatori.
Era suficient sa fie mobil,sa ia PTT in mina si sa anunte:aici yo3apg-mobil/portabil si
imediat apareau statii de pretutindeni care il asaltau cu intrebari,probleme si incerca sa le
raspunda tuturor,chiar si celor care se lungeau.
In ziua cind am aflat vestea tragica,am refacut o parte din drumul facut impreuna la R0 Babele
si mi-am amintit cum imi arata pe traseu tot ce era important si interesant,era o mica enciclopedie in multe domenii.
Acum PTT lui nu mai vrea sa se comute in emisie,din pacate nu mai are cine sa il repare,
dar sunt convins ca este permanent la receptie,de acolo,de sus,unde propagarea este foarte buna.

Interviu Trinitas:
http://www.youtube.com/watch?v=b0Ky4TfDxQk
Dumnezeu sa il ierte!

Bogdan ,YO3FUU


Daca esti dragut, linkul interviului de pe trinitas (Youtube link) nu mai e valabil, te rog sa ii faci un upload. Ar fi pacat sa se piarda o asemena amintire.

73's YO5ER
Septy
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo5ajr » Mie Mar 12, 2014 6:42 am

Cunosteam pe regretatul Vasile inca cand facea "ucenicie" langa Paolazzo (Papasa) si se ocupa de tineret, CN la vanatoare de vulpi. Extrem de mobil si fin observator cum era ,se implica in toate cu multa daruire. Si atunci au fost neintelegeri, frecusuri pe care Domnia sa a tratat cu mult simt diplomatic si cu o oarecare naturalete. Nu intra in polemici, mereu i-am spus - Vasile Tu esti un fel de artist dansator pe sarma tinand echilibru....imi raspundea cu un zambet fara cuvinte iar din privirea lui mereu simteam raspunsurile lui ne rostite. Avea o memorie de elefant - cred ca cunostea cel putin 60% pe toti radioamatorii din tara si nu numai. De cate ori ma intalneam in Capitala mereu ere in fuga, mereu era in activitate, de multe ori literalmente gafaind de oboseala. Era dedicat trup si suflet a ce a ce facea. De la el nici-o data nu am auzit ca daca cutare lucru nu a facut ca are si el familie si o viata privata. Vinea cu noi cate-o data la simpozioane externe chiar si neinvitat oficial de respectiva tara si cu toate astea in totdeauna a fost recunoscut ca Secretar General al nostru. Nu odata am fost martor la unele discutii intre radioamatori straini la care au vorbit despre Vasile ca un exemplu si pentru ei. Grija si preocuparea fata de radioamatorismul Roman nu-i a lasat nici pe patul de moarte iar ce a ce se petrece azi in radioamatorism YO cred ca provoaca suferinta sufletului lui Vasile chiar si dincolo, pe taramul vesniciei. In memoria lui Vasile care a fost un om deschis si mare suflet - rog ca in acest an AG al FRR sa deschida larg portile tuturor care vor sa fie prezenti acolo chiar daca nu au drept de vot.
73 de yo5ajr Miki

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO6EX » Mie Mar 12, 2014 8:10 am

yo5ajr scrie: facea "ucenicie" langa Paolazzo (Papasa)


Porecla lui Paolazzo era (Patronu')... nu Papasa...

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo5ajr » Mie Mar 12, 2014 9:35 am

Stiu Sica dar la noi in MM asa am poreclit. Cu rezonanta sovietica...hi.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo8cln » Mie Mar 12, 2014 10:22 am

Prima data l-am vazut pe Paolazzo in 1972. Venise la adunarea generala a radioamatorilor din MM.Era impreuna cu D-l Hincu si Enciu, daca nu ma insel (sint ceva ani de atunci). AG s-a tinut la casa de cultura din Baia Mare , unde sala avea peste 800 de locuri ! Sala nu a fost plina, bineinteles, dar era multa lume, iar noi, juniorii am stat smirna ! Cit despre Vasile (yo3apg) odihneasca-se in pace si poate , printr-un miracol sa ne faca sa fim ceea ce am fost cindva. Oricum, cind, i-mi aduc aminte de ultima convorbire telefonica avuta cu el ( aprox 9 noiembrie 2011) i-mi dau lacrimile.... 73! de yo8cln .


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori