Achizitie transceiver

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo5ptd

Re: Achizitie transceiver

Mesajde yo5ptd » Mie Mai 14, 2014 12:28 pm

Ca radioamator incepator (am primit indicativul de 5 zile), as dori si eu sa achizitionez un transceiver HF. HF, deoarece stau intr-o vale, inconjurat de dealuri de 150m inaltime, la 20km de Cluj, si nu prea am sanse sa folosesc VHF/UHF nici pentru legaturi locale.

Avand in vedere ca as dori DXuri ocazionale pe voce la distante de 500km+, nu doresc sa particip la concursuri, nu doresc mobilitate, nu CW, m-am oprit la Alinco dx-sr8t, ar fi $520 din state (la universal radio - nu trimit in ro), daca gasesc vreun priten/ruda sa mi-l aduca in valiza. Poate cineva sa dea cu parerea despre acest transceiver, sau imi recomandati altceva, poate chiar si un pic mau scump? La prima vedere as fi investit intr-un FT857d, dar dupa un pic de sapat, am aflat ca designul interior e vechi de peste 10 ani, si nu mi-o placut nici faptul ca nu pot introduce frecventa direct din taste. E la fel de important pt. mine ca receiverul sa fie nou(cu garantie).

Antenele prefer sa mi le construiesc singur (long wire/delta loop etc.- ca spatiu am destul), daca trebuie chiar cate o antena pentru fiecare banda, deci nu e important ca transceiverul sa aibe antenna tuner incorporat.

73
Antal YO5PTD

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Achizitie transceiver

Mesajde YO5PQQ » Mie Mai 14, 2014 12:48 pm

În aceeaşi dilemă am fost şi eu şi după pendulări pe ruta 857d, 897d, 450d şi datorită faptului că am dorit să pot lucra cu transceiverul şi în mobil, am ales Kenwood TS-480SAT.
Am cumpărat de la Wimo Germania, iar comanda am făcut-o când încă nu aveam indicativ. Pentru serviciile lor, jos pălăria, recomand cu căldură oricui să facă tranzacţii cu ei. Eu am plătit prin transfer bancar.
Avantajele lui TS-480SAT faţă de 857D, pentru mine au fost:
- lucru mai facil în mobil. TS-480SAT vine cu toate accesoriile la pachet
- ecran şi faţă mult mai mare, cu mult mai multe butoane şi control mai facil. se poate introduce frecventa manual
- acceptă 2 antene HF simultan şi comută automat de pe una pe cealaltă, ţinând minte antena preferată de emisie pentru fiecare bandă.
- antena tuner încorporat
- parametri tehnici superiori anunţaţi pe fişa tehnică
- imensul feed-back pozitiv la adresa lui TS-480SAT şi nota mai mare pe eham.

dezavantaje:
- lipsa vhf/uhf faţă de 857d/897d
- garanţie doar 6 luni la Wimo. am plecat de la premisa că în 6 luni dacă nu se strică nimic, merge mult şi bine. nu am avut probleme cu el.
- se deschide mai greu pentru lucrul în CB (trebuie eliminată o rezistenţă SMD de cel mai mic format existent), dar pentru cineva cu puţină experienţă. 857d se poate "deschide" software, rămânînd neatins hardware. eu am deschis ts-480sat la 2 săptămâni după ce mi-a venit.

Per total sunt extraordinar de mulţumit de Kenwood-ul meu şi nici nu s-ar pune în discuţie să iau un Alinco din USA, indiferent dacă mi-l aduce cineva sau nu.

În 29 luna asta voi avea un an de operare, cu TS-480SAT lângă mine şi cu o copie de BY-1 am învăţat CW, iar cu dipoli filari făcuţi de mine şi cu o verticală 5/8 de bază am lucrat până acum 170 de ţări.

Dacă varianta îţi surâde - şi eu ţi-o recomand cu căldură, îţi pot răspunde la întrebări suplimentare. (yo5pqq at gmail punct com)
Niciodată nu îţi impune handicapuri: nu doresc aia, aialaltă şi nici asta. Pentru că mereu o să vrei mai mult. Şi CW este prima pe lista de lucruri pe care îţi recomand să le vrei. Iar al doilea este /m. Şi mai mult, CW din /m este şi mai interesant.

73 şi mult succes în activitate.
Sorin

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Achizitie transceiver

Mesajde yo2mtg » Mie Mai 14, 2014 7:23 pm

Folosesc din 2010 un FT 450-AT, sunt foarte multumit de el, iar la capitolul modulatie primeste 10 cu plus
Dupa 3 ani am luat si un TS 480 SAT, statie bune de altfel care are si panoul detasabil dar si "butoanele" iluminate, un avantaj enorm pt lucrul din MOBIL
Ambele radio-uri ti le recomand. As zice ca poti lasa 857/ 897 deoparte din cauza ca nu esti interesat decat de HF, nu are rost sa cumperi daca nu-ti trebuie

Poti cumpara si SH dar inainte intereseaza-te daca cel care vinde are "credibilitate", si apropo apeleaza la cineva care "se stie", nu ezita sa mai ceri si alte pareri, decat sa arunci banii si sa fi dezamagit.

Un plus pt FT 450 in fata lui TS 480 este ca At-ul este performant, reuseste sa "traga" o singura antena din 10 m pana in 40 de m. Pe cand la TS 480 trebuie sa ai cat de cat antena "in banda"

Succes si anunta-ne ce decizie ai luat la final

YO2MTGigi

YO7LTI
Mesaje: 30
Membru din: Dum Iul 04, 2010 9:39 pm
Contact:

Re: Achizitie transceiver

Mesajde YO7LTI » Mie Mai 14, 2014 11:03 pm

Avand in vedere criteriile enuntate de tine, iti sugerez sa iei in calcul si Icom IC-718. Diferenta de pret la HRO este de 100 USD. Pe piata din USA are placa UT 106(af dsp) instalata iar in restul pietelor este optionala. Nici Alinco DX SR8 nu este ceva nou... dar are un receptor bun. Are filtru ingust instalat, dar care pentru marea majoritate a utilizatorilor este prea ingust pentru SSB iar pentru CW prea larg. Tastatura are butoanele foarte mici si este incomod de utilizat. Butonul VFO este fragil si usor, prezinta joc... si in permanenta ai impresia ca ramai cu el in mana(este specific si pentru DX70/DX77). Ar trebui sa testezi efectiv transceiverele inainte de a lua o decizie si sa te bazezi mai putin pe pareri personale. In momentul de fata folosesc Yaesu FT-950 si Alinco DX-70TH(dar imi e dor de sunetul cald al tuburilor)
Salutari, Ovidiu

yo5ptd

Re: Achizitie transceiver

Mesajde yo5ptd » Joi Mai 15, 2014 9:49 am

Multumesc pentru raspunsuri. Pt. lucrul /m (de fapt /p) detin deja un Baofeng UV-B5, care deschide repetorul YO5E de pe Feleac si de la 20 de km. Din cauza dealurilor numai la locatia din autorizatie nu functioneaza...

Ovidiu are dreptate, ca ar trebui sa testez transceiverele inaite de a lua o decizie, dar precum nu le pot testa pe toate, incerc sa micsorez gama ce urmeaza a fi testate. Din aparatele mentionate Icom IC-718 pare ca isi merita pretul, se si incadreaza in criteriile enumerate. Singura problema pentru care nu am luat pana acum in considerare acest transceiver ar fi faptul ca nu stie FM, deci nu e un all mode. Pierd astfel o parte din banda de 10m (si 11m :oops: ). Pierd si optiunea de a pune ulterior transverter pt. frecvente mai mari, unde se foloseste mai mult FM.

Legat de AT parerea mea este ca asa ceva se foloseste numai in mobil sau in locuri unde spatiul nu-ti permite instalarea a mai multor antene. Puterea emisa se va disipa in AT transformandu-se in caldura. Din aceasta cauza e pacat sa platesc diferenta de pret de ~300USD pt. o functionalitate de AT din FT-450D si TS-480, pe care nu am s-o folosesc.

Mai caut si ma mai documentez, si revin cu alegerea facuta.

73
Antal YO5PTD

yo5ptd

Re: Achizitie transceiver

Mesajde yo5ptd » Vin Mai 27, 2016 2:48 pm

V-am promis ca revin cu alegerea facuta. In Noiembrie 2015 am achizitionat un Yaesu FT-991, all band, all mode, cu autotuner incorporat, pe scurt asa zis schack-in-a-box.

Deocamdata sunt multumit de alegerea facuta, chiar daca o fost un pic peste buget. Pe banda de 40m am reusit legaturi de 8600 km in Japonia pe SSB, primind 59. Folosesc la maxim functiile DSP Contour/Notch, in principiu daca aud o statie, il pot lucra.

Antena este un delta loop de 40m din conductor litat de 0.75mm2 cu izolatie PVC, cu varful la ~14m inaltime.

Zgomotul pe aceasta banda este un pic cam mare dupa mine, insa nu stiu cu ce sa-l compar. Desi am un balun 4:1 "dual-core" guanella la feed point, vreo 6 choke-uri chiar la intrarea in transceiver, nu prea ajuta, am un zgomot de s7-s8 pe o mare portiune de pe banda. Insa pe mare parte din banda de 20m antena functioneaza si fara tuner, SWR-ul fiind sub 1.5.

Daca ar fi sa fac alegerea din nou azi, poate m-ar tenta un IC-7300, ca oricum nu folosesc VHF/UHF de pe FT-991, si macar pe IC-7300 waterfall-ul functioneaza simultan cu receptia audio. Este foarte ciudat, ca FT-991 in timp ce afiseaza spectrul radio, devine mut.

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Achizitie transceiver

Mesajde yo9yul » Vin Mai 27, 2016 3:30 pm

Am avut aceasi dilema ca si tine, am indicativul de radioamator de o saptamana, am cautat transceivere, cele vechi se invirteau intre 1500-2000 de lei si aveau 10-15 ani vechime (nu m-a gandeam decat la condensatoarele electrolitice din interior), asa ca am cautat prin tara , pana la urma am cumparat un ICOM-718 nou cu garantie un an, din Slovenia, pe ebay cu 2500 lei, la asta se adauga o sursa de 30 amperi 350 lei, un tuner de antena LDG Z-100 Plus tot de pe ebay ca in tara nu am gasit pe stoc (850 lei parca) si o antena verticala cu 2 bete de undita cu 300 lei. Cam asa am inceput.

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Achizitie transceiver

Mesajde YO2AA » Vin Mai 27, 2016 8:56 pm

Pentru actualitatea zilelor noastre as alege cu incredere ICOM 7300 din doua motive care ar fi : 1 - este un transceiver hibrid care imbina SDR-ul cu analogicul cu rezultate excelente; 2 - este cam tot ce isi poate dori un radioamator in ceea ce priveste calitatea emisiunii, acordul antenei cu tunerul incorporat, waterfalul, includerea noii benzi de 4 metrii (70 Mhz) si alte functii utile. Nu se merita un transceiver de genul YAESU FT 817, 857, 450AT ! Pentru portabil mi-a retinut atentia ELEKRAFT KX2, K2,K1, dar si cele chinezesti FX9 si FX4 de la LNR Precision. Sursa de alimentare eu folosesc de multi ani cu incredere de la Mivarom la pret modic (120 - 100lei) si nu am nici un fel de probleme. Antenele sunt cheia activitatii de radioamator iti recomand sa te uiti pe: http://www.bigsignal.es
Succes !
Ex YO2LRB

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Achizitie transceiver

Mesajde yo9yul » Sâm Mai 28, 2016 8:18 am

La primul upgrade, ca deocamdata astea au fost finantele, am mai adaugat un arestor Cushcraft LAC4H 0-500MKz, 2Kw Lightening Protection(furtuna de saptamana asta mi-a busit niste echipamente pe la munca .....m-a pus pe ganduri), ca am antena in virful blocului de 4 etaje, mai adaugam o Baoefeng 5R pt lucru in mobil. Urmeaza lunile viitoare o impamintare (stau la parter asa ca am variante) si cam asta a fost tot pe termen scurt.
Ca proiect de piguleala am comandat piesele pt un analizor de antena cu Arduino (am comandat pe ebay DDS AD9850 si afisajul ca arduiono il am). proiectul de aici http://www.kh-gps.de/ant_analyzer.htm
L.E. Cu scuze pt admin de la deraiarea de la subiect, am considerat ca e legat de inceputuri. :)


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori