Fisier cu repetoare pt UV5R in Chirp

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Fisier cu repetoare pt UV5R in Chirp

Mesajde yo5tc » Mie Apr 22, 2015 12:34 pm

Am UV5R si Chirp
As vrea sa-mi programez repetoarele pt 144/432, nu ma deranjeaza daca fisierul contine si alte frecvente (urgenta, salvamont, PMR) pe care oricum o sa vreau sa le am.

Multumiri,
Gelu
YO5CRR

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Fisier cu repetoare pt UV5R in Chirp

Mesajde YO9IRF » Mie Apr 22, 2015 7:04 pm

Salutari,

compatibilitatea e limitata, am transmis cuiva fisierul meu si nu l-a putut scrie pe un alt UV-5R; probabil e vorba de revizia modelului, versiunea soft-ului etc. Daca e nevoie il pot pune la dispozitie, insa pe langa lista de frecvente programate include si cateva modificari (mesaj de intampinare personalizat, unele setari din meniu diferite etc).

Cred ca e mai sigur un printscreen cu lista de frecvente programate si fiecare si le programeaza manual.

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Fisier cu repetoare pt UV5R in Chirp

Mesajde yo5tc » Mie Apr 22, 2015 10:25 pm

Multumesc pentru raspuns.
Stiu de problema cu revizia/firmware , nu este de fapt o problema; dupa download de pe statia de programat, a fisierului propriu , se face copy/ paste din fisierul sursa. Am programat asa cateva revizii diferite pt PMR si LPD. este mai usor decat sa dau manual fiecare intrare cu toate detaliile. Daca aveti un fisier .img cu repetoarele, sigur il pot folosi.

Multumesc,
Gelu , YO5CRR

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Fisier cu repetoare pt UV5R in Chirp

Mesajde YO8SDE » Joi Apr 23, 2015 8:51 am

Incercati cu fisierul atasat de mine. Dar sa Ii stergeti extensia .zip sa ramana doar .img
Sunt repetoarele care le pot accesa din creasta Carpatilor Orientali si Meridionali si lista cu canale PMR.
Fişiere ataşate
uv5r.img.zip
Ii stergeti extensia .zip sa ramana .img
(6.32 KiB) Descărcat de 662 ori

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Fisier cu repetoare pt UV5R in Chirp

Mesajde yo5tc » Joi Apr 23, 2015 7:30 pm

Multumesc YO8SDE,
pot citi fisierul, m-ati scutit de ceva munca de tastare :)

salutari,
Gelu/YO5CRR

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Fisier cu repetoare pt UV5R in Chirp

Mesajde YO8SDE » Vin Apr 24, 2015 11:09 am

Nu aveti pentru ce. Eu cred ca face din partea din spiritul nostru radioamatoricesc sa ne ajutam la nevoie.
Sper sa le foloseasca si celorlalti radioamatori care sunt posesori de UV5R, pentru ca din ce stiu eu suntem cativa, raportul pret/calitate fiind destul de ok, pentru aceasta statie.

Sanatate si 73!

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Fisier cu repetoare pt UV5R in Chirp

Mesajde yo5tc » Vin Apr 24, 2015 8:35 pm

asa arata fisierul caruia i-am adaugat 69 de canale LPD,din CSV-ul gasit in CHIRP, frecventa salvamont si repetorul YO5E. Au urmat niste permutari de canale. Toate modificarile le-am facut in fisierul primit de la YO8SDE. Cand am avut totul cum voiam, le-am preluat cu copy/paste in fisierul citit din statia ce urma sa fie programata. Astfel am alterat doar memoriile. Ulterior, am verificat taburile de setari si am modificat manual in acestea unde am avut nevoie. Am uploadat cu Chirp in statie, fisierul modificat astfel. Cam 10 minute toata treaba.
Am loc pentru inca ceva repetoare daca mai gasesc in zona.

Gelu /YO5CRR
Fişiere ataşate
uv5r yo5crr N5R-20 BFB297.img.zip
(1.3 KiB) Descărcat de 580 ori

yo3gxl
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 24, 2018 3:29 pm
Contact:

Re: Fisier cu repetoare pt UV5R in Chirp

Mesajde yo3gxl » Vin Mar 29, 2024 12:43 pm

Salut, stiu ca este foarte vechie postarea dar cum eu am ajuns aici poate mai ajung si altii. Verificati lista de frecvente, am gasit cateva erori, frecventele de la randul 16 la 27 (de la repetorul R2VS in jos) sunt gresite. Conform ANCOM banda de 2M incepe la 144MHz si se termina la 146MHz, tot ce este sub sau peste sunt in banda comerciala si nu se pot folosi.


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori