Woxun KG-UVD1P

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Woxun KG-UVD1P

Mesajde yo4gga » Vin Iul 14, 2023 8:07 pm

Cand am cumparat statia acum multi ani, am cumparat si un adaptor pentru programare cu softul dedicat. A trecut timpul si am vrut sa re-scriu niste frecvente si surpriza, in program manager spune ca integratul PL2303HA (cu el era facut adaptorul) nu mai este acceptat de win. Am cumparat de pe net (eMag) un adaptor care zice ca merge pe statia asta si pe altele ,dar iarasi surpriza, nu functioneaza. Adaptorul se prezinta in PM ca fiind CH 340 si pe COM 4. Softul solicita si accepta com-ul dar nu citeste statia.Rog daca stie cineva ce adaptor citeste statia asta, eventual de unde a fost cumparat.Softul este dela Woxun ultima versiune.Am incercat si cu cea veche si tot degeaba. Am incercat si cu CHIRP. Rezultat negativ. Pot face programarea si manual dar e mai complicat sa nu zic lene ! Multumesc anticipat .
Cu stima YO4GGA Lucian din Braila.

73 !

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Woxun KG-UVD1P

Mesajde YO8SDE » Dum Iul 16, 2023 7:18 pm

Încercati cu:
- apăsat mai cu putere pe mufa de programare ce se conecteaza in stație.
- setati stația pe canale/frecvențe pe care nu este trafic si SQL e setat suficient de sus.
- dati volumul la un nivel 80-90% .
Exista drivere mai vechi cu care se rezolva problema cu pl2303 contrafacut. Ce sistem de operare aveti si ce versiune?

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Woxun KG-UVD1P

Mesajde yo4gga » Lun Iul 17, 2023 9:18 am

Am win 10 Pro ver.22H2

Multumesc ! 73

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Woxun KG-UVD1P

Mesajde yo4gga » Lun Iul 17, 2023 12:26 pm

Am rezolvat problema intr-un mod simplu. Mi-am amintit de calculatorul vechi HP cu WIN XP
si MS DOS cu care programez Motorolele si alte vechituri. Am legat vechiul adaptor ,am instalat
driverul vechi si a mers din prima. Am avut grija sa nu leg PC la internet .
Multumesc tuturor celor ce au citit mesajul meu de ajutor si celor ce au raspuns aici cat si pe telefon.
Declar subiectul inchis .

Multumesc 73!
YO4GGA Lucian din Braila

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Woxun KG-UVD1P

Mesajde yo2msb » Lun Iul 17, 2023 4:05 pm

BINGO! Acest ultim mesaj al lui Lucian mi-a re-adus aminte că întotdeauna e bine să mai ții prin casă un PC/laptop mai vechi cu care să programezi giurumelele din dotare. Mai ales când vine vorba de Mototole... A nu se uita reîncărcarea periodică a bateriei la laptop-uri mai vechi!
Eram și eu curios de rezolvare, fiind mândru posesor de același model de Wouxun și încă din primele serii, cumpărat de la Anico/Nyíregyháza prin 2010 direct din mâna lui Ioji Dévényi HA0LC, un om extraordinar pe care-l recomand cu drag, ca și pe Cristi YO2CK sau Sanyi YO6PES.
@Lucian: spor la programat, 73!
crocodil de munte

yo9ll
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:42 pm
Contact:

Re: Woxun KG-UVD1P

Mesajde yo9ll » Lun Iul 17, 2023 11:10 pm

Salut!
Iar cei care nu mai au in dotare calculatoare mai vechi, o varianta este sa se dezactiveze ,,semnatura digitala la windows 10,,. Varianta care functioneaza si la alte adaptoare mai vechi care nu sunt recunoscute de windows 8,9,10...... Singurul dezavantaj este ca totul functioneaza pana la un nou restart al calculatorului.
73!


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori