Modificare A.G.C. la Icom IC-718

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Modificare A.G.C. la Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 20, 2023 7:27 pm

Circuitul de C.A.A. (A.G.C.) de la statia mai sus numita este fix,in sensul ca nu este reglabil/ programabil sau diferit ca constanta de timp/actionare in functie de modul de lucru,fapt destul de neplacut mai ales pe modul de lucru cu B.L.U. (S.S.B.),in care ar fi necesara o constanta de timp mai mare,de cel putin o secunda sau chiar mai mult.M-ar interesa daca cineva a facut aceasta modificare si daca da,in ce consta ea ca pozitie in schema,piesele necesare si evident cu valori functie de constanta de timp obtenabila.Cu multumiri anticipate,Nelu

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Modificare A.G.C. la Icom IC-718

Mesajde yo3gfh » Lun Aug 21, 2023 2:46 am

Salutare,

Nu am experiență cu IC-718, dar din ce am găsit online se pare că, deși AGC-ul nu este configurabil, el are totuși valori predefinite diferite, în funcție de modul de lucru. Astfel, am găsit că se poate face o modificare simplă, așa încât comportarea AGC în modul SSB să fie identică cu cea din AM:

http://www.hampedia.net/icom/ic-718-agc ... y-cure.php

Sper să-ți fie de folos!

73, Adrian

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modificare A.G.C. la Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Lun Aug 21, 2023 4:49 am

Da,te salut! Adriane si multam! mult pentru trimitere,este exact! ceea ce aveam nevoie.Toate! cele bune cu sanatate! si 73! de la Nelu-YO3AOE.Subiect lamurit si incheiat.


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori