Trafic pe sateliții de radioamatori

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

Trafic pe sateliții de radioamatori

Mesajde YO2LOG » Mar Oct 25, 2022 11:27 am

Salut toți participanții la acest forum!
Am achiziționat de puțină vreme un transceiver FT-847 în perfectă stare cu intenția să abordez traficul pe sateliții de radioamatori. Sunt la etapa la care încerc să acumulez cât mai multe informații și mă adresez celor care operează în mod curent și care mă pot ajuta cu câteva sfaturi, ca să nu bâjbâi prea mult, având in vedere că am găsit destule articole, însă nu știu dacă
toate datele invocate mai sunt actuale:
- ce sateliți sunt la nivelul anului 2022 mai accesibili în FM, dar si în SSB, CW și moduri digitale?
- care ar fi dotarea minimală pentru a încerca un QSO si nu neapărat din portabil, unde antena poate fi orientată si cu mâna, ci din oraș, de la bloc... ce antene, ce sistem de rotire azimut - elevație controlat de calculator, variante mai accesibile financiar, și ce software ar fi mai potrivite?
- ce surse de informații sunt, câteva linkuri utile etc.
Aș aprecia îndeosebi experiențe ale radioamatorilor care au abordat acest domeniu, iar dacă cineva a folosit FT-847 sunt receptiv la orice idee bună de pus în practică. Vă rog să tratați cu indulgenta solicitarea mea, ca începător în unde ultrascurte ( în VHF/ UHF am făcut doar trafic pe repetoare FM și în rețeaua Rolink), începător fel cum eram în unde scurte acum 26 de ani. Poate discutăm și despre cât de bun este transceiverul FT-847 în traficul pe satelit și ce posibilități de interfațare cu calculatorul există, inclusiv pentru digimodes și nu doresc să mă refer la ceea ce poate face acea stație în unde scurte, căci nu pentru asta am cumpărat-o si nici de ce am ales acest transceiver, deși sunt altele mai moderne... am făcut-o cu sufletul, mi l-am dorit de când l-am văzut cu mulți ani în urmă in reviste. Mulțumesc, 73, sănătate tuturor!

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Trafic pe sateliții de radioamatori

Mesajde YO8SDE » Mar Oct 25, 2022 4:14 pm

Mult succes si felicitari pentru achizitie!
1. https://www.amsat.org/status/ e un site unde sunt adunate si afisate raportari ale activitatilor pe satelitii pentru radioamatori. Statia internationala spatiala este si ea acolo.
2. Lucru pe ISS pe repetorul de voce nu e foarte dificil cu o statie portabila si o antena yagi. De acasa, de pe bloc sau din portabil din parc sau de pe munte trebuie sa ai deschidere spre partea de cer pe unde trece acel satelit. Sunt softuri pe Android cred si iOS care dau predictia pentru trecerea satelitilor. Ei oricum se invart destul de repede, antene mai mari presupun si sistem mai scump pentru rotirea si orientarea lor. Din pacate aici nu am experienta, las pe altii sa completeze din cunostintele lor.
Dar observ ca FT847 are mufa DB9 pentru CAT control, il puteti lega la PC pentru controlul frecventei si PTT-ului si mufe pentru semnalele audio, ceva informatii pentru 847 sunt aici cu mufe, sfaturi, scheme. Din pacate nu am aceeasta statie sa va spun ce am testat si functioneaza sau nu.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Trafic pe sateliții de radioamatori

Mesajde yo2dno » Mar Oct 25, 2022 7:49 pm

Vezi, Caline, daca nu vrei sa mai vii pe 145.425, unde putem discuta live toate amanuntele astea...!

YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

Re: Trafic pe sateliții de radioamatori

Mesajde YO2LOG » Sâm Oct 29, 2022 6:11 pm

Multumesc celor care mi-au scris aici ori m-au contactat pe mail sau chiar pe telefon. Multumesc YO2DNO si YO2IS pentru materialele trimise, foarte utile, multumesc YO2MSB pentru sprijin material si indrumari, multumesc YO2LIW si YO2CCS pentru incurajari, lista e mai lunga...

Am inceput cu receptii, folosind ce am deocamdata instalat pe bloc... antene omnidirectionale separate pe 2 metri si 70 cm (sunt de 5/8, respectiv 2 x 5/8), iar la elevatii mari SO-50 se aude minute in sir excelent in FM (e clar ca acest mod se recomanda pentru inceput), am inregistrat o asemenea trecere si am postat-o pe pagina mea de Facebook. Insa fara o antena directiva nu fac mare branza, chiar daca emit cu 50 de wati, dar ii imprastii peste tot, simt ca am nevoie de cateva elemente sa le rotesc in VHF/UHF, nu neaparat in elevatie, pentru pretentii mai reduse doar in azimut cu antena inclinata la 15 grade, ceea ce este satisfacator in majoritatea cazurilor. O sa incerc sa-mi confectionez o asemenea antena si, pana apuc sa fac rost de un rotor comandat din locuinta, din fata calculatorului, o sa o manevrez cu mana, in aer liber... le-a iesit altora, de ce nu mi-ar iesi si mie!

Am inteles ca numarul celor care activeaza in traficul radio pe satelit in Romania nu este teribil de mare, insa chiar azi am asistat la un QSO YO-YO in limba romana via ISS, ceea ce m-a starnit la maximum!

Folosesc pentru inceput facilitatile pentru satelit ale unei versiuni free a HRD, computerul fiind conectat cu transceiverul FT-847 prin cablul CAT si mi s-a luat o grija, nu mai trebuie sa corectez manual frecventa de uplink si downlink, se fac automat. In limba romana nu am gasit decat cateva materiale de initiere pe intelesul incepatorului, dar am gasit suficiente informatii in alte parti si incerc sa citesc cat mai mult.

De notat ca geostationarul Es'hail 2 / QO-100 nu ma atrage, chiar daca este mult mai comod, caci ascultand zile in sir traficul pe websdr m-am lamurit ca interesul nu este grozav de mare, se repeta cam tot aceleasi indicative, trei-patru QSO-uri concomitent, multi nemti si italieni, situatia nu m-a convins sa investesc intr-o aparatura de emisie-receptie dedicata. Satelitii ceilalti, care se invart in jurul Pamantului, mi se par mult mai incitanti, trecerile sunt rapide, observ ca trebuie sa actionezi repede, e inghesuiala, ca la gara - vorba cuiva care mi-a scris, iar FT-847 este un echipament excelent, de ce n-am luat alte modele mai noi, pai in primul rand din cauza preturilor mari.

In concluzie, primele zile cu noul (pentru mine!) FT-847 au fost pline, planurile sunt mari, dar incerc sa fie realiste (probabil ca niciodata nu o sa fac... EME), undele scurte si DX-peditiile au trecut pentru moment in planul secund, sper sa ma tina cat mai mult!

73, sanatate tuturor!


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori