Subiecte de discutie la Adunarea generala

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Subiecte de discutie la Adunarea generala

Mesajde yo9fmp » Sâm Noi 05, 2011 6:55 pm

YO8RAA scrie:Se pare ca multi nu inteleg exact semnificatia cuvantului "radioclub" asa cum este el definit in Regulamentul de radiocomunicatii pentru serviciul de amator din România.

Termenul corect prevazut de legiutor pentru statiile radio colective de radioamator este de
"radioclub" si nu de "radio club" sau "radio-club".

Cluburi pot fi de multe feluri,(inclusiv de radio): bar club; radio club; sex club; sudent club; foto club; montan club; fan club, etc.

Un "radioclub" nu poate fi infiintat decat de o persoana juridica in conditiile prevazute de ANCOM pe cand toate celelalte pot fi infintate de orsice persoana fizica sau juridica. Chiar si un "radio club" sau un "radio-club".


Am placerea sa te salut nea Mircea!

Termenul corect este prevazut in Anuarul de la http://www.anst.gov.ro/documente/docume ... 202009.pdf la pagina 457

In Fisa de identificare a cluburilor sportive si asociatiilor judetene pe ramura de sport, membre ale federatiei denumirea structurilor nu exista numai denumirea de radioclub(municipal sau judetean)...mai sunt Asociatii jud. de radioamatorism,C.S.M.,C.S. de Radioamatorism,C.S. Tehnico-aplicative,C.S. Municipale,Club Sportiv.

Tipul Structurii poate fi:
-Asociatie judeteana
-Drept public
-Drept privat


Noi discutam despre nedreptatile create de Asociatiile sportive structuri subordonate de radiocluburi sau cluburi radio/cum vreti dvs.
La fel discutam conf topicului despre dezinteresul cum trateaza FRR si Adunarea Generala-desfiintarea cluburilor.
Nea Mircea,eu sunt militar.
Am zilnic un plan de munca care il prezint spre aprobare.
Atunci cand nu imi execut activitatile de serviciu sunt tras la raspundere.
Mi se aplica sanctiuni gradual in functie de gravitatea abaterii.
Una este schimbarea din functie.
Sanctiunea este individuala si nu colectiva.
In radioamatorism la structurile subordonate FRR este altfel...astfel nu s-au facut controale in teritoriu si nu s-au cerut planuri de activitate ale acestor cluburi.
Multi sefi de cluburi,sau responsabili,cum vreti sa le spuneti au fost lasati de cap multi ani.
Unii chiar nu se pricepeau,nu au construit in viata lor o antena,darmite sa faca o legatura radio...
Au fost propusi si votati pe simpatii si mai putin pe criterii profesionale sau de performanta.
Este exemplul de la noi din Calarasi.
Boala lunga,a insemnat moarte sigura.
Adica desfiintare.
Cu ce sunt eu vinovat ca un responsabil nu si-a facut treaba,si ca a fost lasat de FRR sa nu se implice in absolut nimic atatia ani?
De ce sa sufere alti radioamatori din cauza unor puturosi de responsabili care aleg carciuma în locul clubului?
Domnii astia de la FRR nu au venit in ultimii 20 de ani la clubul nostru vreodata.
Oare pe fisa postului lor ce o scrie?
Pe ei cine ii sanctioneaza ptr favorizarea inactivitatii unor cluburi ?
Nu au oare si drept de indrumare,sanctionare si control la structurile afiliate?

p.s.Cred ca ai vazut nea Mircea, care este legatura cu FRR, Ciobanita si problema mea personala cu desfiintarea radioclubului din Calarasi de catre cel care era titularul autorizatiei de radioclub, respectiv acea asociatie sportiva.
Iti multumesc pentru postarea art 38,dar acela este pe hartie nu in realitate.
Am uitat sa iti spun ca la noi in Calarasi nu ni s-au creat conditiile tehnice de structura Asociatie sportive.
Din contra!
Ne-au luat din spatii si ne-au inghesuit intr-o camera.
Ne-au lasat fara curent electric o perioada mare.
Trebuiau motive pentru ca sa ne ridice CIS-ul...nu aveam medalii si diplome(sportive)

Mai am o rugaminte in final catre delegatii la Adunarile Generale...
Sa nu mai indrazneasca ei sa voteze pentru desfiintarea vreunui club-fara a fi de fata responsabili si membri din acel club si a se discuta detaliat despre situatia de acolo.
Cine le da lor dreptul sa ne judece in lipsa?
Nu au nici un drept!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Subiecte de discutie la Adunarea generala

Mesajde YO8RAA » Sâm Noi 05, 2011 7:36 pm

Mare greseala Marian.
Tocmai explicam ca se face confuzie intre cluburi civice sau sportive si radiocluburi.
Confuzie in care vad ca persisti in continuare.
Ceea ce enumeri tu sunt persoane juridice care pot cere infiintarea de "radiocluburi" si nu ele sunt "radiocluburi". Radioclubul (YOxKxx), nu are personalitate juridica. El doar apartine unei persoane juridice care poate fi o asociatie sportiva, liga, csta, csm, cs, institutii, etc.
Le amesteci ca la piata.
Mai nou vad ca modifici si mesajele din mers. Refuz un asemenea dialog. Orsicum si din ceea ce ai completat se vede clar ca problema a fost a voastra acolo locala si nu a FRR. Inca odata se vede ca omul sfinteste locul. Ca sa nu spun despre ... "rolul personalitatilor in ... societate". YO9FE v-a lasat ceva. Nu ati fost in stare sa-i continuati munca. Esti pe un drum infundat. PUNCT.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Subiecte de discutie la Adunarea generala

Mesajde yo9fmp » Sâm Noi 05, 2011 7:50 pm

YO8RAA scrie:YO9FE v-a lasat ceva. Nu ati fost in stare sa-i continuati munca. Esti pe un drum infundat. PUNCT.


YO9FE ne-a lasat un responsabil nepriceput si fara chef de munca...nea Mircea.
Nu cred ca ai auzit de el,de indicativul lui...sau sa il cunosti...
Am fost acolo cand el a lasat cu vorba de moarte șefia clubului.
Si pot sa iti spun ca un astfel de responsabil nu s-a dus nici macar la Adunarea Generala...
Iar dupa cum spuneam,domnii din FRR au lasat/ lasa astfel de responsabili de cluburi sa isi faca de cap,nu-i controleaza.
Singura solutie care au adoptat-o fata de noi a fost desfiintarea(nerecunoasterea noastra)
In rest,sa nu ne contrazicem degeaba...am pus in postari anterioare link catre inregistrari video care arata cum sunt tratate de FRR cluburile carora Asociatiile sportive le-a ridicat CIS-ul.

p.s.Care crezi nea Mircea,ca este in foto pe http://yo9kpl.blogspot.com/ ultimul responsabil la yo9kpl?

n2nnu

Re: Subiecte de discutie la Adunarea generala

Mesajde n2nnu » Sâm Noi 05, 2011 8:01 pm

Cineva aici scrie :

"Pentru ca radioamatorismul este, prin esenta, fara scop pecuniar, este firesc si ca forma asociativa, persoana juridica, sa fie o organizatie neguvernamentala si non-comerciala. Deci nu urmareste profitul."


Si cu toate aste cu numai doua zile in urma se lauda ca a capatat 35.000 eu ca "sponsorizare" pentru participarea lansarii unui balon de doi ingineri de rachete :) :) :)

Well Domnule, daca esti asa de neinteresat, ia sa vedem ca dai banii inapoi :) :) :)

De altfel cuvintul "sponsorizare" este folosit in mod gresit. Cuvintul care ar trebui sa fie folosit este "donatie" . El/ei au captat o donatie si nu o sponsorizare!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Subiecte de discutie la Adunarea generala

Mesajde yo3gh » Sâm Noi 05, 2011 9:20 pm

Da este o diferenta intre sponsorizare si donatie . Sponsorizarea este o actiune prin care se ofera avantaje ( bani in general ) in schimbul unei reclame / publicitati a " receptorului " , iar donatia este oferirea unei sume de bani fara avanataje ulterioare , chiar prin ramanerea in anonimat a persoanei donatoare.
Sunt rari donatorii in aceste momente ale existentei , ... , acum sunt la moda sponsorii , :D .
Numai bine tuturor 73 !

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Subiecte de discutie la Adunarea generala

Mesajde yo3hjv » Sâm Noi 05, 2011 11:38 pm

Dan :-) vad ca faza cu 35.000 a prins la cine trebuie :D :D :D :D desi am confirmat altui corespondent ca era o "mistificare" pentru acrirea cuiva 8-)
Donatia si sponsorizarea sunt diferite, intr-adevar, din punct de vedere legal.
Totusi, niciuna din ele nu inseamna ca suma primita este "profit" pentru cel care primeste.
In fine, sunt chestii greu de inteles, mai ales de catre feluriti "capitalisti" falimentari :twisted:
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Subiecte de discutie la Adunarea generala

Mesajde YO8RAA » Dum Noi 06, 2011 1:48 am

yo3hjv scrie:Dan :-) ...
In fine, sunt chestii greu de inteles, mai ales de catre feluriti "capitalisti" falimentari :twisted:

Totusi esti rautacios cu Alex. El traieste de peste 40 ani intr-un sistem legislativ de tip anglo-saxon si e normal sa nu se descurce in hatisurile sistemului legislativ civil romanesc.
Sunt sigur ca daca am face un test aici cu ai nostri ... nici 10% nu ar sti sa faca deosebirea intre donatie, sponsorizare sau mecenat.
Dar trebuie sa fii mandru. Faptul ca a "muscat" momeala ... dovedeste ca te considera un om capabil ... 8-)

n2nnu

Re: Subiecte de discutie la Adunarea generala

Mesajde n2nnu » Dum Noi 06, 2011 5:20 am

8RAA. Buna Mircea. De cind nu ne-am vazut? Cum o mai duci? Am primit vestea Simposionului de la Iasi si ma gindesc sa va fac o vizita. Asta daca timpul si sanatatea i-mi( :) ) vor permite. Daca se va intampla am sa dau o fuga si pe la tine :) Asta e cu aprobarea ta bine inteles :)

In ceace priveste "momeala" eu cred ca pe domnul de la SSR l-a luat gura pe dinainte si sa laudat inainte ca sa-si dea seama de ceace face. Profilul lui pshichologic tocmai asta indica.
Mama saraca, fi-ei tarina usoara acolo unde este avea o vorba :
"Gura bate c***l". Ce face SRR ul acuma se cheama "Damage Control" dar e prea taziu. Sint sigur ca cineva a luat nota de eventul acesta si rotile au inceput sa se invarteasca :)

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Discutam sau ne insultam?

Mesajde yo9fmp » Dum Noi 06, 2011 7:03 am

n2nnu scrie:8RAA. Buna Mircea. De cind nu ne-am vazut? Cum o mai duci? Am primit vestea Simposionului de la Iasi si ma gindesc sa va fac o vizita. Asta daca timpul si sanatatea i-mi( :) ) vor permite. Daca se va intampla am sa dau o fuga si pe la tine :) Asta e cu aprobarea ta bine inteles :)

In ceace priveste "momeala" eu cred ca pe domnul de la SSR l-a luat gura pe dinainte si sa laudat inainte ca sa-si dea seama de ceace face. Profilul lui pshichologic tocmai asta indica.
Mama saraca, fi-ei tarina usoara acolo unde este avea o vorba :
"Gura bate c***l". Ce face SRR ul acuma se cheama "Damage Control" dar e prea taziu. Sint sigur ca cineva a luat nota de eventul acesta si rotile au inceput sa se invarteasca :)


Eu cred ca altcineva are probleme cu profilul psihologic-si acela sigur nu este reprezentantul SSR sau subsemnatul sau altii,calomniati ca urmare a exprimarii unor puncte de vedere deranjante-poate
As indrazni sa spun ca este posibil ca problemele astea "psihologice" :lol: :lol: :lol: sa apartina celor/celui ce deviaza discutiile...
Topicul asta era destinat Subiecte de discutie la Adunarea generala si nu deturnarii discutiilor catre starea sanatatii unora,justificarea unor sponsorizari,vizite, Simpozioane sau explicatii din Dictionarul explicativ al limbii romane.
Pentru asa ceva eu folosesc Private mail,mail-ul sau rubricile de pe forum,daca subiectul intereseaza pe toti

Asa ca va rog respectuos sa scriem despre Adunarea Generala.
Cine mai participa la ea daca din multe judete nu mai au delegati/pe cine ar mai reprezenta FRR in aceasta situatie...
Ce rezultate reformatoare sa asteptam la sfarsitul anului asta(asa spunea dl Secretar)...
Ce s-a intamplat cu Apelul celebru privind aceste reforme...
Fireste sunt multe alte subiecte in cadrul topicului.
Eu,am fost mai practic si am aratat cum s-a desfiintat/autodesfiintat un club candva celebru-datorita celui ce il pastorea si care a murit intre timp...
Spunea un domn mai sus ca suntem toti la fel,dar educatia ne diferentiaza...
Poate adaptam in final pe unii catre folosirea unui limbaj civilizat-macar.

n2nnu

Re: Subiecte de discutie la Adunarea generala

Mesajde n2nnu » Dum Noi 06, 2011 5:37 pm

9fmp.
Se pare ca trebuie sa-ti explic mai pe indelete ce am vrut sa zic cu "profilul psihologic" de mai inainte.

In functia mea de propietar de firma am de-a face cu o multime de oameni de pe toate continentele. Trebuie sa angajez si sa de-angajez personane cu care vin in contact si de aceea TREBUIE sa stiu cu cine stau de vorba. De aceea acum 20 de ani am inceput sa construiesc un data base de mesaje, articole, tot ce vad pe internet depre un individual. Acesta cuprinde si e-mailurile lui trimise sau directate la mine sau la firma mea. Incetul cu incetul, DBul asta a devenit un fel de "Cine e persoana asta?" biblie. Tu, la fel ca si toti ceilalti poe lista care vreodata au scris oriunde sint deja in DB si sint indexati. Nimic nou pana acum.

Noutatea este ca am ADAPTAT spam filterul nostru, ANDROMEDA, cu reguli noi care extrage profile psihologice pentru fiecare membru al Indexului. Tu nu esti scutit de asta. ANDROMEDA este un AI si are 557886 de reguli de justificare numai in domeniul psichologiei. Ea mi-a dat de multe ori indrumari foarte utile cind aveam de facut contact pentru prima oara cu o persoana.

Cind ma-m referit la "profilul pshichologic" mentionat inainte nu a fost in mod jignitor.
Tot ce-am spus a fost ca actiunile membrului SSR in discutie au fost prevazute inainte de fapte si eu ma asteptam la un raspuns asemanator celui sosit. ASTA E TOT!

Citesti prea multe printre rinduri. Trebuie totusi sa incepi sa gindesti putin deasemenea.
Daca vrei pot sa-ti trimit pe privata cele 3 pagini de analiza phihologica pe care ANDROMEDA le-a intocmit pentru tine bazat pe tot ce a gasit ea scris de tine pe internet.

Cu acesta termin contributia mea la acest topic. Daca am jignit pe cineva i-mi cere scuze. NU a fost intentionat si nu o pot atribui decit diferentei de cultura intre noi.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori