Openwebrx server online

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Vin Ian 05, 2024 11:32 am

Nu pot sa cred! Sunteti din orasul meu natal, Vatra Dornei!

Va multumesc dl Dromereschi, ce ma bucur ca sunt radioamatori si in Dorna!

73! Va doresc o buna auditie si cat mai multe contacte!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde yo8cln » Vin Ian 05, 2024 11:38 am

Bucuria este si de partea mea ! Este o comunitate puternica de radioamatori in zona ,
la V. Dornei , C-Lung Moldovenesc , Suceava , Radauti , etc. 73 !

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Vin Ian 05, 2024 11:49 am

Ma bucur ca este asa! Avand in vedere zona muntoasa, departe de marile orase, comunicarea la distanta este o necesitate. Va doresc multa sanatate si pastram legatura! Mi-ar place cand vin la vara, acasa, sa va cunosc si sa ma inspirati din ceea ce inseamna activitatea dv de radioamator!

73! de la Mihai Vereha

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde yo8cln » Vin Ian 05, 2024 2:15 pm

Cu mare placere , Mihai ! la Neagra Sarului avem baza de concurs yr8d unde vin
contest mani si din yo3.

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Vin Ian 05, 2024 2:53 pm

Genial! O sa tin minte pentru vara. Sa dau un semn!

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO8SDE » Vin Ian 05, 2024 4:47 pm

Felicitari pentru proiect, sper sa ramana activ cat mai mult timp!
Ce miniPC folosesti si ce versiune de Debian?
La cat ai setat numarul de utilizatori maxim si cati ai vazut maxim prezenti pe server? La schimbarea benzii, se schimba si pentru ceilalti utilizatori, doar daca e acelasi dispozitiv folosit la receptie, fie RtlSDR. fie SDRPlay.
Antena pentru HF/unde scurte, ce lungime are? Ai reusit sa o instalezi pe terasa la ce inaltime deasupra planseului?
Pentru VHF/UHF, la RtlSDR ce antena ai conectat?

Cateva informatii:
144.800MHz e frecventa pentru APRS stabilita la nivel Europa, IARU1.
145.825MHz este pentru APRS via satelit
Cred ca ai putea adauga la favorite si cele pentru statia internationala spatiala de receptie:
437.800MHz pentru repetorul crossband pe FM si 144.800MHz pentru SlowScanTV.

Multumim pentru efortul depus, energie, investitii la instalarea, dar si pentru pastrare/imbunatatire!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde yo8cln » Vin Ian 05, 2024 5:16 pm

Te salut Florin ! pt SSTV este 145.800 Mhz !

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO8SDE » Vin Ian 05, 2024 5:31 pm

Asa e nenea Ghita, e 145.800MHz si ultimele activitati programate acolo(prin decembrie) nu au mai avut loc cu succes parca. Si cand se fac evenimentele cu intrebari de la elevi si raspunsurile de la astronauti, raspunsurile vin tot pe 145.800MHz. Sau veneau.

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Vin Ian 05, 2024 8:49 pm

YO8SDE scrie:Felicitari pentru proiect, sper sa ramana activ cat mai mult timp!
Ce miniPC folosesti si ce versiune de Debian?
La cat ai setat numarul de utilizatori maxim si cati ai vazut maxim prezenti pe server? La schimbarea benzii, se schimba si pentru ceilalti utilizatori, doar daca e acelasi dispozitiv folosit la receptie, fie RtlSDR. fie SDRPlay.
Antena pentru HF/unde scurte, ce lungime are? Ai reusit sa o instalezi pe terasa la ce inaltime deasupra planseului?
Pentru VHF/UHF, la RtlSDR ce antena ai conectat?

Cateva informatii:
144.800MHz e frecventa pentru APRS stabilita la nivel Europa, IARU1.
145.825MHz este pentru APRS via satelit
Cred ca ai putea adauga la favorite si cele pentru statia internationala spatiala de receptie:
437.800MHz pentru repetorul crossband pe FM si 144.800MHz pentru SlowScanTV.

Multumim pentru efortul depus, energie, investitii la instalarea, dar si pentru pastrare/imbunatatire!


Buna seara si multumesc pentru interesul acordat! O sa raspund la fiecare dintre intrebari, punctual, poate ajuta si pe cei care citesc, in urma conversatiei noastre. ;)

1. Ce miniPC folosesti si ce versiune de Debian?

Folosesc un ASUS VivoPC VM62, sh, cumparat de pe OLX cu 400 ron. Avea deja upgrade la un 250 ssd, si 8GB de ram. Am mai pus de la mine inca 1TB(nefolosit-statea prin sertare) si upgrade la 16GB RAM.
Ca versiune de OS, am folosit Dragon OS in trecut, apoi Debian 12, acum merg foarte bine pe Ubuntu Server 22.04.3 LTS. Am ales versiunea Ubuntu server deoarece nu am nevoie de GUI care sa manance resurse. De mentionat e ca Ubuntu server este de fapt o masina virtuala in PROXMOX.
Pe acelasi Proxmox rulez 3 masini virtuale, cea de sus, un pi-hole (blocheaza reclamele) si Nginx Proxy Manager - pentru certificate SSL.

Am mereu un backup la Openwebrx, unul de Productie si altul de rezerva. Pentru ca "unuia" ii place sa experimenteze si le mai strica. :lol:

2. La cat ai setat numarul de utilizatori maxim si cati ai vazut maxim prezenti pe server?

Momentan este setat la 10 utilizatori. Maximum de utilizatori pe care l-am avut in acelasi timp a fost de 5 persoane.

3. La schimbarea benzii, se schimba si pentru ceilalti utilizatori, doar daca e acelasi dispozitiv folosit la receptie, fie RtlSDR. fie SDRPlay.

Corect! Este una dintre limitarile acestor SDR-uri, care nu pot acoperi 0-30 MHZ dintr-un foc, asa cum vedem alte websdr-uri, unde investitiile au fost considerabile.
Totusi, prezinta un avantaj fata de aplicatiile SDR instalate pe PC, pentru ca OPENWEBRX are decodoare incorporate. In trecut am folosit SDRuno (oribil, manca resurse serioase) si SDR++, SDR Sharp. Cel mai bun imi pare a fi insa SDRConsolev3, cu versiunea de server.

Am pe drum, de pe Aliexpress, un RTL SDR v4, ma astept sa il primesc saptamana viitoare si..sa-l pun la munca, pe OPENWEBRX. Astfel voi mai acoperi din benzi si pentru voi, ascultatorii, va fi mai convenabil. Posibil sa mai fac astfel de upgrade-uri, in functie de bugetul personal disponibil. ;)

4.Antena pentru HF/unde scurte, ce lungime are? Ai reusit sa o instalezi pe terasa la ce inaltime deasupra planseului?

Buna intrebare! Pentru HF folosesc o antena cumparata de la dl Bogdan YO7GOV , de aici de pe site. Cred ca sunt 2 ani de atunci, o ANTENA MULTIBAND HF END -FED. Vad ca inca le mai confectioneaza, este aici un link pe site: https://www.radioamator.ro/mp/read.php?a=1&m=211868

"Antena multiband, domeniul 10...80 m, cu lungime de montaj de circa 25m .
Aceasta antena, de tip " END-FED ",are in componenta un balun cu raportul 64/1, pe tor ferita echivalent T 200 si o inductanta de valoare mare, montata chiar pe firul antenei, ( ambele protejate la factori externi).
Antena mai are in componenta , un scripete si un element de reglare a intinderii acesteia.
Antena suporta o putere de 1 KW."


Antena HF este montata pe blocul adiacent de mine, cladire abandonata la stadiul de santier, pe terasa, orizontal, libera sa vada cerul. Am permisiunea pentru montaj.
Ca sa ajung la ea, am folosit nu mai putin de 150m cablu coaxial de 75ohm, avand in vedere ca fac doar RX. Am analizat-o cu un NanoVna, dupa montaj, totul bine. Am adaugat si ferite pentru atenuarea zgomotului. QRM-ul este motivul pentru care am investit in coaxial..ca sa plec de langa blocul meu.

5. Pentru VHF/UHF, la RtlSDR ce antena ai conectat?

Si aici e o poveste frumoasa. Pe terasa aceluiasi bloc abandonat, am mai tras 150m de coaxial, si am instalat productie proprie o Quadrifilar Helix Antenna, inspirat de
http://metsat.gogan.org/ant_qha.htm
Cuprul folosit nu l-am cositorit insa, am avut rabdare si l-am indoit astfel incat sa dau forma corecta. Nu am vrut pierderi la imbinari.
Este o antena tunata pentru satelitii NOOA, METEOR insa, se pare ca este multiband, acoperind si spectrul de 2m...si nu numai!
Nu folosesc amplificatoare LNA deloc.

6. 144.800MHz e frecventa pentru APRS stabilita la nivel Europa, IARU1.
145.825MHz este pentru APRS via satelit
Cred ca ai putea adauga la favorite si cele pentru statia internationala spatiala de receptie:
437.800MHz pentru repetorul crossband pe FM si 144.800MHz pentru SlowScanTV.


Bineinteles ca da. Le adaug cu placere! In viitor, cand voi avea mai multe RTL SDR-uri, sper ca nu vor mai fi probleme cu schimbarea benzilor de catre alti utilizatori.

Tin sa va multumesc pentru interesul acordat, doresc ca acest websdr sa ramana in functiune cat mai mult timp, imbunatatit si mai ales folosit de oameni care stiu ce inseamna o pasiune, un hobby.

Am raspuns cu drag la intrebarile dvs, dar sa stiti, ca in ciuda informatiilor care par tehnice, acest proiect nu este complicat, necesita doar atentie, testare si dorinta de a perfectiona. Sunt un absolvent de Litere, nicidecum tehnic si-mi castig existenta tastand formule in Excel la o corporatie. :lol: De la voi...mai am multe de invatat! Si o fac, dimineata la cafea, citind ba un forum, ba un tutorial pe youtube.

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Vin Ian 05, 2024 9:06 pm

yo8cln scrie:Te salut Florin ! pt SSTV este 145.800 Mhz !


Adaugat in websdr! Confirm ca antena imi acopera si acea frecventa. Plus ca fiind o antena special conceputa pentru sateliti, ma astept sa avem si rezultate. :D


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori