Diploma aniversara 697SM

Diplome de radioamatori mai vichi sau mai noi - regulamente, poze, colectii
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Diploma aniversara 697SM

Mesajde YO4BKM » Dum Oct 01, 2023 5:27 pm

Buna ziua,
Se mai stie ceva despre diploma aniversara instituita cu ocazia aniversării a 697 ani de la atestarea documentară a municipiului Sighetu Marmației? Evenimentul a fost organizat sub forma de maraton intre 13-19 august 2023, am participat in fiecare zi, am trimis la organizatori cele necesare. Regulamentul este la https://www.radioamator.ro/info/regulament_YR697SM.pdf si nu contine informatii privind termenul de eliberare a diplomelor. M-am interesat de doua ori la adresa comunicata pentru informatii, am aflat ca au fost probleme, m-am oferit sa dau ajutor si am primit raspuns ca "se amana putin".
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Diploma aniversara 697SM

Mesajde yo5ld » Dum Oct 01, 2023 6:07 pm

Salutari Tavi,

Diplomele au fost generate, insa responsabilul de diploma momentan are probleme de sanatate mult mai importante.
Se preconizeaza ca saptamana aceasta o sa ajunga la destinatari.

73
Daniel
YO5LD

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Diploma aniversara 697SM

Mesajde YO4BKM » Dum Oct 01, 2023 6:32 pm

Buna, Daniel YO5LD,
Stiam de aceste probleme si de accea mi-am oferit ajutorul care nu a fost acceptat, ba chiar persoana cu problemele de care ai amintit m-a asigurat in 8 septembrie ca diplomele se vor emite "foarte curand". Pe de alta parte, cu toata compasiunea pentru problemele aparute, nu inteleg cum o asemea actiune cu mai multi factori implicati este incredintata unei singure persoane. Astfel de momente penibile s-ar fi putut evita daca organizatorii (deci o echipa) s-ar fi preocupat sa informeze la timp si corect ce se intampla. Acum regret ca am intervenit pentru un lucru atat de neinsemnat cand
yo5ld scrie:responsabilul de diploma momentan are probleme de sanatate mult mai importante
.
Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Diploma aniversara 697SM

Mesajde yo5ld » Dum Oct 01, 2023 11:55 pm

"planul" era pus la punct de la inceput, insa in mare parte eu sunt de vina. Am amanat destul de mult combinarea logurilor de la operatori, lista indicativelor care au "obtinut" diploma, calculul punctelor, dupa care combinarea indicativelor cu cei care au cerut diploma pe mail etc, urmand generarea diplomelor. Dupa ce am amanat destul de mult, am plecat si in concediu in strainatate, unde am preferat sa nu stau cu ochii in calculator (stand peste 12 ore zilnic in timpul "normal"). Dupa toate astea, acum Petrica nu are acces imediat la laptop si casuta lui de email.

Pe scurt cam atat..
Daniel

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Diploma aniversara 697SM

Mesajde yo5ld » Mie Oct 04, 2023 6:47 pm

@YO4BKM

Acum am aflat de la Petrica YO5QDI ca diploma dvs a fost trimisa deja prin posta acum deja 2 saptamani inclusiv pentru YO4KAK (in format letric) la adresa dvs. de pe radioamator.ro..

A ajuns? Nu inteleg indignarea in cazul acesta..

73
Daniel
YO5LD

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Diploma aniversara 697SM

Mesajde YO4BKM » Joi Oct 05, 2023 9:06 am

@YO5LD
yo5ld scrie:Nu inteleg indignarea in cazul acesta..
La modul cum ati organizat evenimentul este si greu sa intelegi. Pentru ca:
- In regulamentul pubilcat la https://www.radioamator.ro/info/regulament_YR697SM.pdf se arata ca, redau cu copy-paste, Pentru a primi diploma, vă rugăm să trimiteți un email la adresa
petricaivanciuc@yahoo.com
. In lipsa informatiilor legate de ce anume trebuia sa contina mesajul, am inteles ca este necesar pentru a se putea afla adresa casutei mele postale. Este adevarat ca se face si precizarea pentru diploma tiparita acordata primilor trei clasati, dar cine ar putea sa-si afle locul in clasament daca nu l-ati facut public?
- Participarea la orice competitie radio se confirma prin trimiterea logului participantilor unde organizatorul cere, daca doreste, adresele de corespondenta ale participantilor. Ati organizat maratonul intr-un mod atipic, fara logul participantilor, folosind numai logul domniilor vostre.
- Regulamentul maratonului este foarte "subtire", lipsesc multe precum autoriatea organizatoare si cea care emite trofeele sau termenele din desfasurarea maratonului. Plus ca are si ceva greseli precum atenstarea dumentară, am redat cu copy-paste, care arata cata atentie dati actiunilor pe care le organizati.
- Eu nu ma aflu la Braila, ca pensionar imi petrec vara la resedinta de la tara din Carpatii de Curbura, de aici plec la Braila abia peste doua saptamani. Nu am libertate de miscare si ma legati de glie ca in Evul Mediu pentru ca nu faceti lucrurile cum trebuie? Nu aveam de unde sa stiu ce fel de diploma primesc fara sa vad clasamentul, am participat numai in SSB si eram sigur ca voi fi depasit de cei care au participat si in CW. Asta, daca nu cumva faceti categorii de participare pe moduri de lucru, despre care nu se face nicio referire in regulament.
Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Diploma aniversara 697SM

Mesajde yo5ld » Joi Oct 05, 2023 9:57 am

In primul rand, aceasta este numai o diploma, nu si un "concurs" sau "competitie", de aceea nu a fost nevoie de nici un log de la dvs, sau nimeni alt cineva. Si nu va aparea nici clasament. Emailul cerut a fost pur si simplu pentru a avea adresa de email actuala (se pare ca adresele de pe radioamator.ro nu se updateaza destul de frecvent - am patit-o destul de des), si sa stim si interesatii. Nu toti care au atins pragul minim au cerut si diploma.
Avand in vedere ca este pur si simplu o diploma si nu un concurs cu miza reala, nu cred ca are rost "autoriatea organizatoare" si "termenele din desfasurarea maratonului".

Nu zic ca aceasta diploma a fost organizata perfect, dar fiind "doar o diploma" nu vad graba asa mare de a o primi. Din cei 40 de radioamatori care au cerut diploma doar Dvs. v-ati pus problema "urgentei" ;)

Si cu asta eu personal am inchis.
73
Daniel

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Diploma aniversara 697SM

Mesajde YO4BKM » Joi Oct 05, 2023 1:56 pm

@YO5LD
yo5ld scrie:Si cu asta eu personal am inchis
Uite asa! Dar, de ce? Pentru ca te incurci in logica? Pentru a intelege ce ai gresit, fa un pic de efort sa parcurgi ce arat mai jos, iti va prinde bine.
1. Insisti in cateva randuri ca
yo5ld scrie:In primul rand, aceasta este numai o diploma
. Dar, daca citez din regulament se vede altceva, chiar din start Regulament Maraton 697 ani de la atestarea documentară a municipiului Sighetu Marmației. Iar maratonul este o competitie care are un organizator, numai ca organizatorul lipseste din regulament.
2. O diploma poate fi, conform DEX,
-Un act oficial care certifică pregătirea profesională a unei persoane, un anumit titlu etc.
-Un act eliberat unui premiant, unui participant la o expoziție sau la un concurs, prin care se recunoaște valoarea acestuia (cazul de fata).
-Un act prin care se acorda cuiva un titlu de noblețe, anumite privilegii etc.
Asa ca nu este "doar o diploma" ci un act care are in spate o anumita autoritate.
3. Spui ca nu va apare niciun clasament. Dar, cine si cum va sti daca a indeplinit conditia de a fi printre primii trei clasati?
4. In regulament se arata ca diploma se va trimite in format electronic. In plic, pe adresa postala? Cum?
5. Eu vreau sa vad un clasament, sa vad ce punctaj am realizat si care este pozitia mea. Aveti ceva impotriva sa afisati aici clasamentul?
6. Si, pentru imensa mea culpa de a fi singurul care s-a grabit, ce pedeapsa imi administarti? Este suficienta arderea pe rug?

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3br
Mesaje: 17
Membru din: Mar Iul 27, 2010 8:29 pm
Contact:

Re: Diploma aniversara 697SM

Mesajde yo3br » Joi Oct 05, 2023 4:59 pm

Buna ziua ! Ieri, am primit diploma superba pe care am postat o pe Facebook. Strainii s au bucurat cand au vazut o diploma romaneasca. Ii multumesc ,domnului Petrica Ivanciuc YO5QDI si ii doresc insanatosire totala !!! Nu reusesc sa atasez foto cu diploma

YO3BR.jpg
YO3BR.jpg (99.27 KiB) Vizualizat de 1898 ori

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Diploma aniversara 697SM

Mesajde YO8TK » Joi Oct 05, 2023 7:24 pm

Pentru YO3BR. Felicitari pentru reusita de a primi diploma. Poate il invatati si pe mereul nemultumit din districtul 4 cum sa obtina diploma.....poate se mai linistete putin.... cu lectiile de etica. :lol: Felicitari organizatorilor pentru actiune!

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Diplome”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori