Confirmare intarziata

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Confirmare intarziata

Mesajde YO4BKM » Joi Dec 14, 2023 7:44 pm

Buna seara,
Stiu ca la trimiterile postale exista un clasament al recordurilor de intarziere.
Exista ceva asemanator si la confirmarile electronice? Pentru ca in 13 decembrie curent am primit pe eQSL confirmarea unui QSO cu o statie din DL efectuat in urma cu 23 de ani si cinci luni fara o saptamana.
Sigur nu este o intarziere a sistemului, ca la trimiterile postale, deci si pentru QSL-card, probabil ca resepctivul si-a instalat recent eQSL apoi a urcat tot ce lucrase in urma, in prima urgenta tot ce aparea ca neconfirmat.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Confirmare intarziata

Mesajde yo6rk » Lun Dec 18, 2023 8:41 am

Salutare,

Tavi, raspunsul ti l-ai dat singur, asa functioneaza platforma respectiva.

PS: Topicul a fost mutat in aria corespunzatoare "QSL" (nu e un "eveniment").

73!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Confirmare intarziata

Mesajde YO4BKM » Lun Dec 18, 2023 10:44 am

TNX Marius YO6RK pentru interventie!
Se pare ca socoteala de acasa (adica de la mine) nu se potriveste cu cea din targ, HI!
Stiu cum functioneaza platforma eQSL, numai ca intentia mea a fost sa semnalez o confirmare primita dupa mai bine de doua decenii si, daca astfel de intamplari (hai sa nu le mai zic evenimente) au mai aparut, cam care ar fi recordul de intarziere. Nu am cerut o lamurire ci am prezentat o intamplare mai deosebita (o pot sustine cu datele pe care le detin) si, cred eu, destul de rara.
Intarzierea poate apare oriunde pe circuit (completarea QSL-ului, expedierea, transportul prin orice mijloc si primirea), dar nu asta consider consider important ci durata intarzierii care conteaza in cele din urma.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3GEK
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 21, 2023 3:49 pm
Contact:

Re: Confirmare intarziata

Mesajde YO3GEK » Vin Dec 22, 2023 9:37 am

Eu chiar am provocat recorduri de genul. Am fost QRT din '97 si m-am reactivat in septembrie. Am transcris logurile de pe hartie si le-am incarcat pe LoTW. Spre surpriza mea, mi-au venit 27 confirmari din perioada '94-'97, deci cel putin 26 ani :)

73 de YO3GEK

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Confirmare intarziata

Mesajde YO4BKM » Vin Dec 22, 2023 11:35 am

YO3GEK, sunt convins ca la fel a procedat si amicul din DL care mi-a confirmat QSO -ul din anul 2000 tot pe LoTW, unde a urcat tot ce lucrase cu decenii in urma. Pe eQSL se confirma altfel, primesti imediat QSL-ul partenerului pe care, daca nu se intalneste pe platforma sau nu se potriveste cu propriul QSL, nu ai decat sa-l accepti sau sa-l respingi. LoTW este mai "secretos" si arata confirmarea numai daca pe platforma se afla cele doua QSL-uri si corespund intru totul.
Pe de alta parte, credeam ca detin eu recordul de intarziere, dar nu-i bai.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Confirmare intarziata

Mesajde yo4btb » Vin Dec 29, 2023 11:56 pm

Azi 23.12.2023 am primit o confirmare eqsl si lotw de la LW9... pentru un qso din 08.10,1996.
FUGIT IRREPARABILE TEMPUS...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Confirmare intarziata

Mesajde YO4BKM » Dum Dec 31, 2023 10:22 am

Am mai primit un eQSL intarziat, din EA, pentru un QSO din 8 februarie 2000,tot nu ma pot lauda cu intarzieri mai mari de 23 de ani dar nu-i bai. De data asta este clar ca partenerul a instalat recent platforma eQSL si ca a raspuns individual la QSL-urile primite si neconfirmate deoarece la rubrica "Received Date/Time" apare 2023-12-30/Manual. In cazul precedent - din DL - la aceeasi rubrica este trecut 2023-12-23/ADIF care arata ca a folosit un editor specializat.
Profit de aceasta noua semnalare sa intreb de cand au inceput sa functioneze platformele eQSL si LoTW pentru ca am QSO-ori facute inainte de 1990 care nu sunt incarcate si vreau sa stiu daca am napastuit pe cineva prin lipsa confirmarii.
LMA si 73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Confirmare intarziata

Mesajde YO7CKQ » Dum Ian 07, 2024 8:14 am


GM
La finele lui 2023 am primit o solicitare de la Janez, S52KD, de a confirma prin LoTW un QSO via satelit RS10 modul A, realizat în urmă cu 30 de ani! Noroc că păstrasem LOG-urile pe hârtie.

Solicitarea era motivată de dimensiunea 'istorică', fiind primul QSO via satelit realizat de Janez!

73Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori