Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

yo8vet
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

Mesajde yo8vet » Mie Mar 27, 2024 1:13 pm

Am tot căutat pe situl ANCOM informații referitoare la acest subiect, dar nu am găsit nimic. Poate cineva să-mi dea niște informații despre tipurile de modulație și lărgimile de bandă permise în benzile de radioamator de unde scurte?

yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

Mesajde yo4dft » Mie Mar 27, 2024 1:53 pm

https://www.iaru-r1.org/wp-content/uplo ... ndplan.pdf

De principiu stiu ca IARU respecta reglementarile ITU si ETSI, deci bandplanul ar fi mai util, fiind o forma condensata.

Daca doresti detalii, vezi ultima coloana din TNABF

https://www.ancom.ro/uploads/links_files/TNABF_1.pdf

73,
Cristian -YO4DFT

yo8vet
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

Mesajde yo8vet » Mie Mar 27, 2024 4:06 pm

Mulțumesc pentru îndrumare. În band planul de la IARU sunt intr-adevăr niște recomandări generale privind modurile de lucru. Ce vroiam eu să aflu este dacă legislația din România permite lucrul în scurte folosind transmisiuni digitale de voce, cum ar fi D-Star, care e un semnal cu modulație GMSK, tip de emisie F7W, cu lărgimea de bandă de 6 kHz. Sau mai degrabă dacă există vreo prevedere legală în România care m-ar împiedica să experimentez cu astfel de semnale.

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

Mesajde yo5oft » Mie Mar 27, 2024 5:33 pm

Conform bandplan-ului IARU pentru regiunea 1, largimea maxima de banda ocupata in unde scurte poate fi maxim 2700Hz pana la frecventa de 29MHz, si 6000Hz intre 29 si 29.99999 MHz.
Deci puteti folosi GMSK la frecvente peste 29MHz.


yo8vet
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

Mesajde yo8vet » Mie Mar 27, 2024 7:29 pm



Asta era! Mulțumesc. Conform acelui document, în banda de 10m (28000,000-29700,000 kHz) se poate lucra cu lărgime de bandă de până la 7 kHz.

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 148
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

Mesajde yo7mr » Vin Mar 29, 2024 9:01 pm

Salut !

cred că ar trebui verificat, dacă modul de lucru dorit / tipul tehnic de emisie ce urmeaza a fi folosit, este permis in reglementarile noastre.
ca fapt divers, remarc ca este permis AM,
stiut fiind că acesta ocupa 6 KHz.

pot fi gasite informatii suplimentare,
in link-ul de mai jos in paragraful 5.6

https://www.ancom.ro/uploads/forms_file ... 104769.pdf

Succes la documentare @ Spor la treabă !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

Mesajde yo3fff » Vin Mar 29, 2024 9:23 pm

@yo7mr 6kHz pentru AM se contrazice cu specificatie largimii de banda maxime in unde scurte (1.8 la 28MHz). Asta ar trebui lamurit cu ANCOM.
Sunt curios daca regulamentul permite modulatii de banda larga SSB (>3kHz).
Din fericire radioamatorii YO nu sunt "prea" atrasi de wide SSB care ocupa si 6kHz.
Dar ce ne facem cu SV care, cel putin in 2.5 si 7MHz sunt zilnic la palavre cu 4 - 6kHz.
Poate ca ei or avea un regulament mai permisiv? Nu stiu insa...nu cred pentru ca ar intra in contradictie cu reglementarile UE.

Tot asa, conform ANCOM, cei care folosesc modulatii SSB cu banda ocupata de 3kHz (ceva comun la IC7300 si nu numai) incalca legea!?

73 de YO3FFF
Cristi

yo5osf
Mesaje: 59
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

Mesajde yo5osf » Dum Mar 31, 2024 6:24 am

Asa este Cristi, cei din SV ( eu nu ii numesc radioamatori, ci purtatori de indicativ sau amatori de radio si care incearca sa transforme radioamatorismul in CB = avem si noi in 3705Khz, dar si in 7133Khz indivizi cu indicative din anii '90, chiar si cu doua litere si care au apucaturi pe alte directii, desi ei nici in anii '90 nu au participat la concursuri, nu participau la diplome, etc. dar au avut si atunci indicative = acestia fiind indivizii din aceste doua frecvente ), dar din pacate si cei din IK, dar si din DL utilizeaza egalizatoare si alte sisteme de transformare a modulatiei, in afara transceiverului. Nu e bine!

Deschidem modulatia cu egalizatorul intern al transceiverului pentru ca ne dorim sa realizam QSO-uri la mare distanta ( cele 3 filtre audio au urmatorul rol, care ajuta efectuarea QSO-urile la mare distanta - DX : inteligibilitatea vocii este data de filtrul de joase = 200Hz, claritatea vocii este data de filtrul de medii = 800Hz, puterea vocii este data de filtrul de inalte = 1600Hz ), ceea ce FTDx10 ne ofera posibilitatea, fatza de ICOM7300. Dar asta este alta treaba. De asemenea, pentru a utiliza cel putin un egalizator este necesara o pregatire intelectuala deosebia, nefiind la indemana oricui.

Orice om normal isi doreste un mediu curat. Mediul poate fi cel natural, cel virtual ( multi indivizi publica, pe blog-ul propriu sau in alta parte, tot felul de realizari personale, dar nu specifica faptul ca nu au nici o treaba in domeniu ), mediul financiar-fiscal, mediul medical, mediul educativ, mediul religios, mediul public-social si multe altele. La fel este si cu mediul undelor radio, mediu care ne dorim a fi unul cat mai bun.

Imi pare rau ca platforma radioamator . ro nu permite sa atasez o inregistrare video cu un astfel de tip de emisiune SSB, dar poate intr-o zi admin o sa ne ofere aceasta posibilitate ( suntem totusi in 2024 ).
Untitled.jpg

Totusi, cu 12w ( cu modulatia prelucrata cum am descris mai sus acele filtre audio ) ne putem auzi peste ocean, in timpul noptii, in 40m :
http://w1nt.onthewifi.com:8073
dar si in timpul zilei pe benzile de sus, cand propagarea este cat de cat buna.
73 de YO5OSF

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Tipuri de modulație, lărgimi de bandă permise în unde scurte?

Mesajde yo3gh » Dum Mar 31, 2024 5:21 pm

Salve Sorin , RoTehnic, traiasca Beiusul !
Da, am ascultat si eu in acele frecvente, este o dorinta de “comunicare” mai lunga :) :) un fel de 225 aici local de acum ceva ani ;)… dar de cateva ori am auzit si chestii noi ptr mine , noutati despre multi hams, munca nu mi-a permis sa mai fiu langa statie non stop, probabil ca din toamna dupa ce devin tanar pensionar o sa fiu mai activ :)
73 , sa fii iubit ! de yo3gh


Înapoi la “Legislatie in domeniul radioamatorismului”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori