hamradioshop.ro

Rezultate la intrebarea saptamanii

Alte intrebari mai vechi Comentati intrebarea acestei saptamani
Intrebare: Este autorizatia dumneavoastra de radioamator pe care o detineti conforma cu noul regulament de radiocomunicatii pentru serviciul de amator?
Valori absolute
Valori absolute

Valori procentuale
Valori procentuale

Intrebarea a fost lansata la 14-mai-2006 si s-a incheiat la 21-mai-2006

Sondajul isi propune sa scoata in evidenta numarul de radioamatori care si-au preschimbat vechile autorizatii sau au obtinut noi autorizatii conforme cu noul regulament de radiocomunicatii pentru serviciul de amator. Acesta contine urmatorul articol:
"Art. 61 – Autorizatiile de radioamator emise anterior intrarii în vigoare a prezentului Regulament se vor preschimba în cursul anului 2006 cu derogare în privinta termenului de raspuns la 180 de zile."

Aveti dreptul la un singur vot. Se poate alege o singura optiune. Sondajul de opinie "Intrebarea saptamanii" de la Radioamator.ro nu este stiintific si reflecta numai opiniile utilizatorilor acestui site care au decis sa voteze. Rezultatele nu trebuie considerate a reprezenta opiniile comunitatii de radioamatori din Romania. Aceste intrebari nu sunt comandate de nimeni. Intrebarile saptamanii sunt initiate de redactorii Radioamator.ro, care incearca sa puna in discutie subiecte la ordinea zilei, unele cu specific local, cu referiri la situatia actuala a radioamatorismului YO, dar si teme care constituie preocupari ale radioamatorilor de pretutindeni, cum ar fi activitatea DX, participarea in concursuri, modurile de lucru preferate, conditiile de lucru, problema TVI etc. Rezultatele sondajelor se transpun in cifre si procente. E greu de spus daca ele sunt de folos vreunei institutii (FRR, ANCOM) sau daca ar putea avea vreo consecinta concreta, dat fiind ca reflecta opiniile unui numar mic de radioamatori, de aceea nici nu avem pretentia ca se pot trage din ele concluzii valabile. Participarea este benevola.

Comentarii (15)  

  • Postat de SIMA la data de 2006-05-15 09:52:55 (ora Romaniei)
  • Poate ca nu inteleg eu intrebarea.....
    Dar nu cred ca I.G.C.T.I Timisoara elibereaza Autorizatii care sa nu fie conforme cu noul regulament.Sunt foarte curios sa vad si alte opinii. Tuturor 73.

  • Postat de Vasile la data de 2006-05-15 10:47:41 (ora Romaniei)
  • Noi nici nu mai votam. Este discriminare ce se intampla. Suntem 5 radioamatori pe acelasi calculator din casa si doar primul are dreptul sa voteze....Ceilalti sunt blocati. Unde este democratia.... Degeaba tot vorbim cu Ciprian...
    La fel, la toti, 73.

  • Postat de Florin la data de 2006-05-15 11:13:12 (ora Romaniei)
  • Interesanta treaba. Fiind democratie eu zic sa supuneti la vot toti cinci si cine castiga sa voteze pe sit.
    Ori mai bine sa se impuna seful de trib. Hi
    Sincer nici eu nu inteleg intrebarea.
    Absolut toti au sau vor avea autorizatii conforme cu noul regulament.

  • Postat de Mircea (yo4si) la data de 2006-05-16 01:08:40 (ora Romaniei)
  • Si DA si NU. Am autorizatie noua, dar s-a gresit clasa de autorizare. Am sunat la Dna Dumitrescu si i-a parut tare rau. O sa mi-o schimbe. In aprilie am tipat prin Paris in 2m vreo opt zile si nu m-a intrebat nimeni de ea ! A fost frumos !...

  • Postat de Mihai la data de 2006-05-16 14:04:14 (ora Romaniei)
  • De fiecare data cind pe acest seit apar oaresce nereguli in titulatura si continutul subiectelor se gasesc tovarasi sa comenteze numai negativist,dar nu-si verifica propria exprimare.Bine ar fi ca acestia sa nu ne indispuna citindu-le.
    Pentru restul 73.

  • Postat de Noni (yo2dno) la data de 2006-05-16 16:08:06 (ora Romaniei)
  • Nu mi-am schimbat inca autorizatia. Este timp pina la sfirsitul anului. Nu 180 zile, cum s-a raspindit printre radioamatori. Ala este termenul in care IGCTI-ul poate elibera autorizatia. Daca nu se specifica derogarea, termenul e raspuns era de 30 zile. Asa ca nu e nici o graba. Problema care s-ar pune e - pe ce baza lucram in eter daca nu am schimbat autorizatia inca, nici nu am platit taxa, avind in vedere ca vechea autorizatie a expirat teoretic dupa un an de la plata taxei. Probabil tine de "tranzitia" la noul regulament. Nu am gasit nici o instructiune in sensul asta.

  • Postat de Feri la data de 2006-05-16 17:33:07 (ora Romaniei)
  • Am inteles ca dupa 20 iunie 2006 se percepe penalizare la taxa, pana atunci se percepe taxa de baza. 73.

  • Postat de Noni (yo2dno) la data de 2006-05-16 22:55:35 (ora Romaniei)
  • Ai inteles de unde ? In regulament nu scrie, pe site IGCTI nu am vazut. Pse info. Aici nu e ca la primarie, cu penalizari dupa data scadenta...

  • Postat de Feri la data de 2006-05-17 09:17:23 (ora Romaniei)
  • Scrie pe factura fiscala pe care am platit-o luni, 15 mai 2006 la IGCTI YO3; "Data scadenta 20/06/2006; Dupa aceasta data se vor percepe penalizari conform legislatiei fiscale" - citat din memorie, daca e nevoie, dau maine textul exact. 73 de Feri.

  • Postat de Noni (yo2dno) la data de 2006-05-17 23:56:55 (ora Romaniei)
  • Multumesc de info. Nu e nevoie de textul exact. Bine ca stim. Cine nu are factura nu are cum sa afle ca trebuie sa-si ia factura, hi ! 73, tnx.

  • Postat de Gabriel la data de 2006-05-18 15:39:10 (ora Romaniei)
  • Am votat NU la sondajul de opinie deoarece:AM DEPUS ACTELE NECESARE SI TAXA AFERENTA PE 4 MAI LA IGCTI - langa posta Vitan - SI MI S-A SPUS SA VIN IN LUNA AUGUST !!! SA RIDIC NOUA AUTORIZATIE...cu un telefon inainte: 308.66.08
    Cand an schimbat autorizatia in 2005 ca urmare a schimbari domiciliului, noua autorizatie am primit-o in doua saptamani...

  • Postat de Gabi la data de 2006-05-19 16:57:05 (ora Romaniei)
  • Am trimis documentele pentru noua autorizatie pe la inceputul lui februarie...au trecut cele 180 de zile si nu am primit nimic...pe ei cine-i penalizeaza?

  • Postat de Marian - YO7CEG - la data de 2006-05-19 23:38:04 (ora Romaniei)
  • Neconformitati se mai gasesc, dar si noi suntem Carcotasi (nu ca cei consacrati la TV )Actualizarea, trebuie efectuata in 180 zile, de la data publicarii in Monitorul Oficial, 15 Dec. 2005 ) Asta nu inseamna ca trebuie sa primim Autorizatia, in acelasi termen, este specificata doar obligatia noastra, ptr. Conformare cu legea, in acest termen ( mai mult decat suficient )doar ce este scris in Regulament si M.O. este lege. Alta Lege, spune ca orice Cerere trebuie sa primeasca Raspuns in 30 zile. Teoretic, ar trebui sa nu Activam in Radio, pina la primirea autorizatiei...Depre termen actualizare, pe situl oficial al IGCTI, se spune, pe parcursul anului 2006, dar aceasta informatie, desi permisiva, nu este conforma cu reglementul...
    Un cincinal, vom scapa de grija , alta data anuala, problema este sa nu uitam cand se termina cincinalul, sa reluam figura, cu toate din nou, si mai ales comentariile de aici...Hi...Hi...Sa Speram ! TUTUROR, Numai MAXIME si BINE !

  • Postat de Gabi la data de 2006-05-21 06:00:18 (ora Romaniei)
  • YO7CEG - MARIAN are dreptate...asa cum doua paralele se intalnesc numai la infinit....de ce sa primim NOUA autorizatie in termenul legal de 30 de zile de la depunerea pozei, taxei si CEREREI de eliberare a tipizat-ului nou de autorizatie? In ianuarie 2006, cand m-am dus sa platesc tariful anual de folosinta pentru prelungirea valabilitatii autorizatiei, mi s-a zis sa vin m-ai tarziu...Am (re)venit in mai 2006.O sa primesc autorizatia in august 2006.

    Mariane - 7CEG tu ce faci, stai BY sau emiti in continuare cu autorizatie expirata la 31 dec. 2005?
    Daca vine un control pe capul tau cum explici ca emiti si nu ai autorizare? - a ta este expirata la 31 dec 2005...dai vina pe IGCTI? Toretic, te trezesti cu un sigiliu pe emitzator...si dupa aia du-te si vorbeste cu IGCTI de termenul legal de 30 zile de in care trebuiau sa-ti prelungeasca autorizatia in ianuartie 2006.

    Bafta...

  • Postat de Dan Becheru la data de 2009-03-11 21:32:01 (ora Romaniei)
  • AS DORI SA DEVIN RADIOAMATOR DAR NU STIU PASII CARE TREBUIES URMATI SI CUI SA MA ADRESEZ

    Scrieti un mic comentariu pentru intrebarea acestei saptamani!  

    Comentariul dumneavoastra va aparea dupa postare imediat sub rezultate. Va rugam sa aveti o opinie cat mai concisa si in legatura cu subiectul intrebarii curente.
    Mesajele care contin (fara a se limita la) atac la persoana, injurii, jigniri, expresii obscene vor fi sterse.
    Comentariu *
    Trebuie sa va autentificati pentru a putea adauga un comentariu.

    Copyright © Radioamator.ro. Toate drepturile rezervate. All rights reserved
    Articole | Concursuri | Mica Publicitate | Forum YO | Pagini YO | Call Book | Diverse | Despre Radioamator.ro | Contact